7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Kamu İşveren Heyeti'nin teklifini değerlendiren Anşin; "Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizin arkasındayız. Bu ekonomik gerçeklere karşın teklif edilen bu zam oranını kabul etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyoruz." dedi.

7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde Kamu İşveren Heyeti 2024 ve 2025 yılları için teklifini açıkladı.

Yapılan teklife göre,  2024 yılı için  yüzde 14+9 2025 yılı için ise yüzde 6+5 oranlarında teklifte bulunuldu.

Yapılan teklife ilişkin olarak  değerlendirmelerde bulunan Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Sadık Anşin, “Bu teklif gerçeklerle örtüşen bir teklif değildir” dedi.

ANŞİN: BU TEKLİF HEDEFLENEN ENFLASYONUN DAHİ ALTINDA BİR TEKLİFTİR

“Şu anda çarşı pazardaki fiyatları hepimiz görüyoruz,  yaşıyoruz. Akaryakıta, vergilere yapılan artışları hepimiz biliyoruz. Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde bütün enflasyon hedeflerini güncelledi. 2024 yılı için beklentiyi %33’e kadar yükseltti. Biz en azından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 2024 tahminleri çerçevesinde bir teklif beklerken kamu tarafının teklifi bu rakamın bile 10 puan altında kalmıştır.

Uzun zamandan beri ifade ettiğimiz üzere biz zaten hedeflenen enflasyona karşıyız.  Geçtiğimiz yıl memur maaşlarına verilen refah ücreti bizleri bir nebze olsun umutlandırmıştı. Biz bu yıl refah ücretinin kalıcı hale getirileceğini düşünmüştük ancak refah ücretiyle ilgili de bir teklif olmadığını da görüyoruz.

Ayrıca, enflasyon farkının ortaya çıktığı ay itibariyle maaşlara aylık olarak yansıtılması tekliflerimiz arasındaydı. Buna ilişkin bir ilerleme sağlanamadığı da ortadadır. 

Vergi dilimlerinin %15'e sabitlemesi, birinci dereceye gelen tüm kamu görevlerine 3600 ek gösterge verilmesi, Yardımcı hizmetli olarak görev yapan arkadaşlarımıza kadro talebimiz de de bir ilerleme sağlanamadığını görüyoruz. Ayrıca, kamu görevlilerine bayram ikramiyesi  verilmesi konusundaki talebimiz karşılık bulmamış görülmektedir.

Türkiye Kamu-Sen olarak taleplerimizin arkasındayız. Bu ekonomik gerçeklere karşın teklif edilen bu zam oranını kabul etmeyeceğimizi şimdiden ilan ediyoruz."

Editör: MD MEDYA GROUP_