Tavz coğrafyası Elmagünü Köyü’nde hayatını kaybeden Muharrem Almas(17)’ın cenazesini getirmek için karlı yollar aşıldı. 7 kilometre yol yürüyen köylüler cenazeye ulaştı. Cenazeyi sırtlayıp bir 7 kilometre daha yürüyüp kendilerini bekleyen araca ulaştı. Bu olaydan sonra aynı köyde yaşayan Kemal Buyruk vicdanları sızlatan bir konuşma yaptı.

HANGİ VİCDAN DAYANIR BU SÖZLERE

Köy sakini Kemal Buyruk, genç bir kardeşimizin hayatını kaybetmesinden sonra cenazenin alınması için onlarca girişimlerin sonuçsuz kaldığını gördükten sonra “Belki bende kalp krizi geçirir ölürüm. Belki ayağım takılır düşer, ölürüm. Olur da kış aylarında ölürsem, cenazemi almaya gelmeyin. Zaten karlar Haziran Temmuza kadar erimiyor. Naaşım karın altında kalsın, taki karlar eriyene kadar. Benim için 14 kilometre yol yürümeyin ben bu vebali kaldıramam. Cenazem için Karların erimesini bekleyin” ifadelerini kullandı.

Bu konuşma vicdanları sızlattı, köylülerin ne kadar sahipsiz ve çaresiz olduklarının farkına varmasına vesile oldu.

NE YAZ NE KIŞ AYLARINDA YOLU VAR

Tavz coğrafyası Bingöl’ün en yüksek rakımlarından oluşan bir bölgedir. Kış aylarında aniden rahatsızlanan birine ulaşmak bazen mümkün değil bazen de yerine göre 5 saat ile 28 saat arasında yürüyerek ulaşılabiliyor. Yaz aylarında da yolu olmayan köylere 4x4 araçlarla gidilebilmektedir. Sert bir coğrafyada yaşamını süren Tavzlılara en büyük darbenin siyasetçilerden geldiğini vurgulayan köylüler “Her yıl verilen yol ve köprü sözleri unutulmaktadır. Tavzlıları kendi kaderlerine terk eden siyasetçiler, dün oluşan cenazeye paletli ambulans yada helikopter yollayamadılar. Bu araçlar için bir çok bahane üreterek cenazemizi yaya almamızı işaret ettiler. Yani bizi kaderimize terk ettiler” dedi.

UNUTMAYACAĞIZ

Tavzlılar dün istenilen yardımları bahaneler üreterek göndermeyen siyaset ve kamu kurumlarına gerekli mesajı gazetemiz üzerinden verdi. “Unutulmayacak bunlar… Biz artık balık hafızalı değiliz” denildi. HABER MERKEZİ

Editör: MD MEDYA GROUP_