Solhan ve Genç ilçesinde köyleri bulunan TAVZ bölgesinin sorunları TBMM gündemine taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Genç ilçesine bağlı Elmagünü köyünde hayatını kaybeden Muharrem Almas’ın (17) cenazesi köy sakinleri tarafından otopsi işlemleri için yedi kilometre boyunca ilçe merkezine omuzlarda taşınmıştı. Yaşanan acı olaya, yerel ve ulusal basın sessiz kalmamış, köy sakinlerinin mağduriyetini gündeme getirmişti.

TAVZ bölgesinin başta yol olmak üzere birçok sorunun dile getiren Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, konuyu TBMM gündemine taşıdı. TAVZ bölgesinde birkaç köprü,  menfez çalışması ve yol genişletme çalışmasıyla sorunlarının çözüleceğini söyleyen Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı Muhammed Fatih Tiryaki, TAVZ bölgesinin sorunlarını dile getirerek iktidar partisini eleştirdi.

TİRYAKİ: BÖLGEYE HİZMET GÖTÜRÜLMEDİ

Tiryaki, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bölgemizde yaşayan insanımızın büyük bir çoğunluğu yıllardır mevcut iktidara destek vermiştir. Buna karşın her seçim dönemi AK Parti tarafından vefakar, cefakar sözleriyle bölge insanı kandırılmış ve bölgeye vefakarlığının karşılığı olan hizmet götürülmemiştir.

Saadet Partisi Bingöl İl teşkilatı olarak bizler bölge insanımızın vefakârlığının, fedakârlığının, cefakarlığının farkındayız. Bunun için de vefalı bölge insanımızın hak ettiği hizmeti alabilmesi için diğer tüm bölgelerimizin sesi olmaya çalıştığımız gibi, Tavz bölgemizin de sesi olmaya çalışacağız.

Tavz bölgemizde bulunan özellikle Geyikdere, Pınaraltı, Elmagünü ve Sarmakaya köylerimizin ve bağlı mezralarımızın sıkıntıları ciddi boyutlardadır ve çözümü çok basittir.

Bölge halkımız Kanal İstanbul’un Sarmakayada, Boğaz köprüsünün bir benzerinin Geyikdere de veya 4. havalimanının Elmagününde yapılmasını talep etmediğinin iktidar tarfından bilinmesini isteriz. Talep edilen cenazelerinin 7km sırtta değil de düzgün bir yoldan taşınabileceği bir yoldur,3-4 ufak köprü ve birkaç menfez çalışması ve yol genişletmesiyle bahar aylarında bölgeye insanların ve hayvanların ulaşabilmesidir.”

İnsanca Yaşamanın temel şartlarından olan yol, su, kanalizasyon, elektrik ve benzeri bu isteklerinde Tavz bölge insanımızın yanında olduğumuzu verdiğimiz soru önergelerimizle ifade etmiş bulunuyoruz.

Yirmi yıldır ilimizin birçok ilçesinde olduğu gibi Genç ve Solhan ilçemizde köyleri bulunan Tavz bölgesinin de mevcut iktidara yapmadıklarının karşılığını sandıkta vereceğini hep birlikte göreceğiz inşallah.”

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞINA ÖNERGE

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması üzere verdiği soru önergesinde, “Bingöl’ün Genç ve Solhan ilçelerine bağlı 7 muhtarlık ve yaklaşık 100 mezradan oluşan Tavz Bölgesi, uzun yıllardır alt ve üst yapı sorunları ile karşı karşıyadır. Özellikle yol, geçit, su, kanalizasyon ve elektrik noktasında uzun yıllardır yaşanan sıkıntılar bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ciddi bir mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır. Merkezi ve yerel yönetimlerin herhangi bir siyasi görüş gözetmeksizin tüm kamu hizmetlerini vatandaşına ulaştırması bir sorumluluk ve ödevken Tavz Bölgesi’nde yaşanan bu durum Anayasadaki sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır.” İfadelerini kullandı.

Karaduman, her iki bakanlığın şu soruları yanıtlandırılmasını istedi:

1. Tavz bölgesindeki bu sorunların uzun yıllardır çözülememesinin sebepleri nelerdir?

2. Söz konusu alt ve üst yapı sorunlarının çözümüyle ilgili bir çalışmalarınız nelerdir?

3. Genç ilçesinden iki kola ayrılan ve toplam 85 km civarında bir grup yol ağına sahip olan Tavz bölgesi için herhangi bir yol ve asfaltlama çalışması yapılacak mıdır?

4. Küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı ve il ekonomisine ciddi katkı sunan Tavz bölgesinde köprü imkânı olmaması sebebiyle hayvancılık ve ulaşım mağduriyetleri yaşanmaktadır. Bu sorunun giderilmesi hususunda çalışmalarınız nelerdir?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA ÖNERGE

Karaduman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması üzere verdiği önergede ise şu soruları yöneltti:

1. Tavz bölgesindeki bu sorunların uzun yıllardır çözülememesinin sebepleri nelerdir?

2. Söz konusu alt ve üst yapı sorunlarının çözümüyle ilgili bir çalışmalarınız nelerdir?

3. Bölgede yol imkânının bulunmaması ve idarecilerin yardım taleplerine olumsuz yanıt vermesi sebebiyle geçtiğimiz günlerde bir cenazenin 7 km boyunca vatandaşın sırtında taşınmak zorunda kaldığı iddiası doğru mudur?

4. Genç ilçesinden iki kola ayrılan ve toplam 85 km civarında bir grup yol ağına sahip olan Tavz bölgesi için herhangi bir yol ve asfaltlama çalışması yapılacak mıdır?

5. Küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı ve il ekonomisine ciddi katkı sunan Tavz bölgesinde köprü imkânı olmaması sebebiyle hayvancılık ve ulaşım mağduriyetleri yaşanmaktadır. Bu sorunun giderilmesi hususunda çalışmalarınız nelerdir? (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_