Eğitim Bir- Sen Solhan İlçe Temsilciliği’nde bayrak değişimine sahne oldu. Solhan Temsilcisi Ferzende Açan, üç dönem görevinden sonra bayrağı Mehmet Maşuk Uslu'ya devretti. 

Devir teslim töreninde konuşan Ferzende Açan,”Her başlangıcın bir zevali vardır. Aslolan sorumluluk omuzlardayken temsil ettiği kitleye layık bir sorumluluk içinde hareket etmektir. Biz de bu anlamda üyelerimizin çalışma hayatına ilişkin taleplerinin sesi olmaya gayret ettik. Bundan sonra da bayrağı devralan Mehmet Maşuk Uslu'nun kardeşimin yanında bir üye olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmada bulunacağım. Eğitim Bir-Sen'in hak, emek ve özgürlük mücadelesindeki yolculuğunda milletimizin tarihsel kökleri ve Anadolu coğrafyasının manevi iklimiyle ahenkli mücadelesinin bir ferdi olarak her türlü desteği vermeye devam edeciğim.” dedi. 

Görevi devralan Mehmet Mahşuk Uslu, görevi devreden Ferzende Açan'a bugüne kadar verdiği mücadele sergilediği ilkesel duruştan dolayı teşekkür etti. Mehmet Mahşuk Uslu,”Bugünden itibaren eğitim camiasının emektar neferlerinin her birinin ağır sorumluluğunu omuzlarken Rabbimden başı dik bir şeklide bu bayrağı devr etmeyi de nasip etmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Uslu, sözlerine şöyle devam etti: “Malzemesi insan, uğraş alanı insan olan öğretmenlik mesleği en hassas mesleklerden biridir. Eğitim Birsen de bu hassas mesleği ifa eden eğitim emektarlarının başta özlük hakları olmak üzere tüm hukuki ve insani taleplerinin adresidir. 

Eğitim Birsen sendikasının iki temel amacı vardır. Birincisi eğitim ortamlarının iyileştirilmesi için sorunlarının özgürce tartışılarak bilimsel bir gerçeklik içinde çözüm yollarının bulunması ve uygulamaya konulması, ikincisi: Üyelerinin ortak ekonomik, sosyal kültürel, mesleki hak ve faydalarının geliştirilmesi mücadelesini vermektir. 

Kuruluş ilkelerimizde vurgulandığı gibi, eğitimcilerimizin tümüne seslenmeyi ve onlara tercüman olmayı bir vazife olarak bu göreve talip olduk. Biz biliyoruz ki siyasal seçenekleri ne olursa olsun, bütün meslektaşlarımızın yığınla ortak sorunları ve beklentileri vardır. Bu ortak sorunları çözmek için ortak irade ve azim gerekir. Hepimiz özgür bir eğitim ortamında yaşamak istiyoruz. Bugün okullarda başta kıllık kıyafet olmak üzere böyle sorunlarla karşılaşılmıyorsa, bu mücadelenin meyvesidir. Hepimiz, eğitimcilerimizin maddi sıkıntı içinde yer almasını istemiyoruz. Bu uğurda Öğretmenlik Meslek Kanunu, Sözleşmeliye kadro meselesi, gibi yıllardır çözülemeyen sorunlar bu mücadelenin neticesidir.” ifadelerini kullandı. 

Son olarak Uslu,”İnsanın dünyadaki imtihanı ahde vefa’da gayrettir “anlayışıyla yola çıkan, “Hak yolunda feda” olmanın hakkını verme gayretiyle ter akıtan, akıttığı terle, berekete mazhar olmaya talip bir hareketin mensupları olarak bütün kamu görevlilerini, emeğin ve ekmeğin değerini bilen herkesi davasına ortak eden, yan yana duran, kol kola giren, ülkeyi ve dünyayı dönüştüren bir çatı olan Eğitim Bir-Sen ilçe temsilciliği görevine layık gören tüm dava arkadaşlarıma teşekkür eder. Rabbimden sorumluluğunu layıkıyla yerine getiren bir süreç geçirmeyi niyaz ediyorum.”dedi. (Haber/Nihat KANAT)

Editör: MD MEDYA GROUP_