Sokaklarda sahipsiz şekilde dolaşan aç köpeklerin çocuklara ve insanlara nasıl saldırdıklarını televizyon ekranlarında çoğu zaman izliyoruz. Karlıova Sokakları da başıboş dolaşan köpeklerle dolu. Büyükten küçüğe sokağa çıkan her vatandaş köpeklerden tedirgin oluyor.
Belediye tarafından daha önce toplanan köpekler anlaşmalı barınaklara götürülürken, ardından başka yerlerden araçlarla tekrar Karlıova ilçesine köpeklerin bırakıldığı görüldü. Mahallelerde sürü halinde dolaşan sahipsiz köpeklerin küpe numaralarında bir çok çevre ilin plakası çıktığı öğrenildi.
Özellikle okula giden öğrenciler, köpekleri gördükleri zaman yolunu uzutmak zorunda kaldıkları görüldü. Yetkililerden yardım isteyen bir öğrenci, “Biz köpeklerden korkuyoruz, aç oldukları için yolumuza çıktığı zaman bize doğru ilerliyor ve bizde panik için koşoyoruz. Çoğu zaman koştuğumuzda onlarda ardımızda koşuyorlar. Lütfen yetkililer buna bir çözüm bulsun, komşu il ve ilçelerimiz artık buraya köpek bırakmasınlar. Topladıkları köpekleri barınaklara versinler” dedi.