Zerdeçal çayı nasıl hazırlanır?

Zerdeçal baharatını aktarlardan ve marketlerden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Çay için toz zerdeçal kullanmanız gerekir. Çayı hazırlamak için iki çay kaşığı öğütülmüş toz zerdeçal, iki su bardağı temiz içme suyu, bir çay kaşığı zencefil ve isteğe bağlı olarak bal ve limon suyuna ihtiyacınız olacak.

Bir demlikte iki su bardağı suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine sırasıyla toz zerdeçalı ve zencefili ilave edin. On dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra çayı bir süzgeç yardımıyla süzerek bardağa alın ve biraz ılıdıktan sonra tüketin. Tadı hoşunuza gitmezse içerisine bal ve limon da ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun...

Zerdeçal çayı nasıl tüketilmeli?

Zerdeçal çayını günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Etkisini daha fazla göstermesini istiyorsanız sabah saatlerinde içmeye özen gösterebilirsiniz. Zerdeçal çayının tüketiminde aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle safra ve mide problemleri olanlar zerdeçal çayını daha dikkatli tüketmeli ve tüketmeden önce mutlaka doktor onayı almalıdır.

 

ZERDEÇAL ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Zerdeçal kökü çayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardım eder. Mide ve bağırsakla ilgi birçok sorunun giderilmesinde etkili olabilmektedir.
Zerdeçal çayının dolaşım sistemi için yararlı olduğu düşünülmektedir. Kalbin işlevlerini ideal biçimde gerçekleştirebilmesine destek olur.
Kaslar ile ilgili problemlerde ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Kas çekmesi benzeri durumlarda zerdeçal çayı ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bazı eklem rahatsızlıklarında ortaya çıkan ağrılara karşı da zerdeçal çayı önerilmektedir.

İyi bir antioksidan olan zerdeçal çayı, vücudun kendisini onarmasına yardım eder. Vücudun toksinlerden arınmasına destek olan zerdeçal çayı, bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde çalışabilmesine de katkıda bulunacaktır.

Özellikle kışın, zerdeçal çayını birçok farklı meyve ile birlikte hazırlayıp kullanabilmek mümkündür. Soğuk algınlığı durumlarında zerdeçal çayı, içerdiği bileşenler ile bünyenizin güçlenmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sıcak bir zerdeçal çayı boğaz ağrısı çekenlere rahatlık verebilir.

Zerdeçal çayının hafıza güçlendirici etkileri olduğu da çeşitli uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Zerdeçal çayı, dikkati arttırma gibi özelliklerinin yanı sıra stresi gidermek konusunda da faydalıdır.

Zerdeçal çayının içerisinde bulunan bileşenlerden bazıları karaciğer için faydalıdır ve bu organın kendini temizlemesine destek olur.

Yağlı besinlerin sindirilmesini de kolaylaştıracak zerdeçal çayı, kimi bünyelerdeki hazımsızlık gibi problemleri de azaltacaktır.

Cildin canlılığını da arttıracak zerdeçal çayı, özellikle kuru ciltlerin daha sağlıklı olabilmesi açısından faydalıdır. Antioksidan etkisini cilt sağlığında da gösteren zerdeçal çayı, cildin parlak ve yumuşak görünümünü geri kazanmasına yardım edebilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar ya da olumsuz etkilerle karşılaşmamak için zerdeçal çayı tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışınız.

ZERDEÇAL ÇAYI NEYE İYİ GELİR?

Hem yemeklerde kullanılabilen hem de çay olarak tüketilebilen zerdeçal, vücudun sağlıklı olmasına katkı sunan birçok bileşene sahiptir. Özellikle içerisinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Sindirim sisteminden, dolaşım sistemine kadar birçok organın düzgün çalışmasına yardımcı olan zerdeçal çayı, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunmanızı da kolaylaştırır. Antioksidan etkileri bulunan zerdeçal çayı hafızaya da iyi gelir. Zerdeçal çayı Ender Saraç gibi uzmanların da sıklıkla bahsettiği bitki çayları arasında yer alır.

ZERDEÇAL ÇAYI NE ZAMAN İÇİLİR?

Soslara ve yemeklerde sıklıkla karşınıza çıkan zerdeçalın, çayı da giderek daha fazla tercih edilmektedir. Rengi, tadı ve yararlı özellikleriyle göz dolduran zerdeçal çayı, gün içinde bir bardak içilebilir. Zerdeçal çayının olumlu etkilerinden en iyi şekilde faydalanmak için genellikle sabahları içilmesi önerilir. Zerdeçal çayının zararlarından korunmak için tüketmeden öne doktorunuza danışmalısınız.

ZERDEÇAL ÇAYININ ZARARLARI

Uzun süreli ve yoğun zerdeçal çayı tüketimi, diğer bütün bitki çaylarında olduğu gibi zararlı sonuçlar doğuracaktır. İdeal oranda ve ara vererek tüketmek en doğru yöntemdir. Zerdeçal çayı zararları arasında; mide tahrişi ya da safra ile alakalı problemler ilk sıralarda yer alır.

Safra ve mideyle ilgili çeşitli hastalıklara sahip olanlar zerdeçal çayı tüketmemelidir. Kanı inceltme etkisi olabildiği için ameliyat gibi durumlardan önce içilmemelidir. Gebelik dönemindeki kadınlar ve emziren anneler de zerdeçal çayı kullanmamalıdır. Zararlı etkilerinden korunmak için zerdeçal çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Editör: MD MEDYA GROUP