Sağlık Çalışanları Sendikası Genel Başkan Menderes Özer, Sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddet olaylarının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Sağlık kurumlarında güvenlik zafiyeti olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Değerli meslektaşlarımız ve saygı değer kamuoyu gün geçmiyor ki sağlıkta şiddet haberlerine bir yenisi eklenmesin. Henüz bir meslektaşımıza uygulanan şiddetin travmasını atlatamamışken bir başka meslektaşımıza öncekini aratacak derecede vahşi vicdansız saldırıların haberini almaktayız. Son günlerde kamuoyuna yansıyan dinleyenleri dehşete düşüren olaylar yaşandı. İstanbul Çam ve Sakura Hastanesi’nde acil serviste görevi başında darp edilen hemşire meslektaşımız kendini değil henüz doğmamış bebeğini düşünerek “Ben hamileyim vurmayın.” dediği halde şiddetin dozunu arttıran zorbalar meslektaşımızı tekmeleyerek darp etti. Yine bir başka olay Denizli Pamukkale Üniversitesi çocuk servisinde çalışan iki doktor meslektaşımız elini kolunu sallayarak servise kadar giren bir seyyar satıcı tarafından odaya kilitlenip rehin alındı ve darp edildi. İşte bir başkası daha Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire meslektaşımız tartıştığı hasta yakınını şikâyet etmek için polis merkezine başvurdu. Dönüşte şikayetçi olduğu kişilerce yolu kesilerek darp edildi.

Ve son olarak İstanbul Kartal'da ASM’de görevli hemşire meslektaşımız Ömür EREZ, 20 suç kaydı olan bir cani tarafından görevi başındayken katledildi. Öfkemiz acımız kadar büyük. Dikkatinizi bir noktaya da çekmek istiyoruz. Bu cani kişi bir sağlık merkezine silahla nasıl girebilmekte ve çalışan birini zorlanmadan katledebilmektedir? Bu acı olaydan ders alınması ve sıkı tedbirlerin alınması elzemdir. Güvenlik personeli olmayan kamu kurumlarına acilen güvenlik personeli verilmeli hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık kurumlarının girişine xray cihazları konmalıdır. Sağlık çalışanları işyerine gelirken hakaret, darp hatta ölüm korkusu yaşamamalıdır. Huzurlu ve güvenli ortamlarda mesleğini ifa etmek tüm sağlık çalışanlarının en doğal hakkıdır. Bizler bu bahsi geçen sözel ve fiziksel şiddet olaylarını kamuoyuna duyururken bile hicap duyarken, bu zorbalığı yapanlar utanıp sıkılmadan toplum içinde gezmektedirler. Çünkü sağlıkta şiddeti engelleme adına yapılan yasalar caydırıcı olmaktan uzaktır. Yapılan tüm bu zorbalıklar yapanların yanına kar kalmaktadır. Artık bıçak kemiğe dayanmış, sağlık çalışanlarının sabrı taşmıştır. Bu çirkin olayların son bulması adına Sağlıkta etkin ve yenilenmiş şiddet yasası için İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz.

“Yaşam veren eller yaşamından olmasın.” diyor, Sağlıkta Şiddet Yasası etkin ve caydırıcı bir hale getirilene kadar tüm sağlık çalışanlarını belli bir gün sınırlaması olmadan siyah kurdele takarak çalışmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)