Bingöl - Sancak Yolu’nda 5 bin 500 metrekarelik alanda kurulan ‘Bingöl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ yapılan törenle resmen açıldı.  Hastanede; acil servis hizmetinin yanı sıra inek, koyun, keçi gibi çiftlik hayvanları ile kedi, köpek ve kafes hayvanlarına teşhis konulup tedavileri yapılıyor. İç hastalıkları, doğum, cerrahi ve suni tohumlama gibi 4 bölümün yer aldığı hastanede, hasta hayvanların tanısı için gelişmiş laboratuvarlarda biyokimyasal, hematolojik, patolojik analizler de gerçekleştirilebiliyor. Hayvanlara ilk müdahale yapıldığı hastanede; alınan tahlillerle birlikte doppler, ultrason, endoskopi, röntgen ve yoğun bakım ünitesindeki cihazlardan yararlanarak hastalık durumu tespit ediliyor. Yapılan konuşmalarda hastanenin sadece Bingöl’e değil, bölgeye hizmet vereceği belirtildi.

Yapımına 2018 yılında başlanan Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi yapılan açılış töreniyle resmen hizmete girdi. 19 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen açılış törenine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, AK Parti Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak,  Genel Sekreterimiz Öğr. Gör. Mesud Öğmen, fakülte dekanları, enstitü ve yüksekokul müdürleri, AK Parti Bingöl Eski Milletvekili Hüsamettin Korkutata, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, akademisyenler, muhtarlar, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Dr. Cevdet Yılmaz: “Kalkınmanın odağında insan vardır, insansız kalkınma olmaz”

Hastanenin açılışında konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz,  “Bölge hayvan hastanemiz hayırlı olsun. Başta Rektörümüz olmak üzere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Nerde bir eser çıkıyorsa orda bir ekip vardır. Böyle bir eseri bölgemize kazandıran ve bu çalışmanın arkasında kimin emeği varsa hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Kalkınmanın odağında insan vardır. İnsansız kalkınma olmaz. Kalkınmanın hedefi insana hizmet etmek olduğu gibi, kalkınmanın en büyük vasıtası da nitelikli insandır. Eğitimli, beceri sahibi, birlikte çalışma anlayışına sahip kişiler ortak hedefler koyup, el birliği içinde ulaşmayı çabalayan bir toplum varsa, kalkınmaması için hiçbir sebep yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız ülkenin her bir yerinde üniversite açma çabası işte bu vizyonun sonucuydu. Ülkemizin dört bir yanında kaliteli ve vasıflı insan yetiştirmek içindi. İlk açıldığında bazı eleştiriler oldu ve bu üniversiteler tabela üniversitesi olacak deniliyordu. Ama bugün geldiğimiz bu noktada bu eleştirileri yapanları Bingöl Üniversitesine davet ediyorum. Tabela üniversitesi mi, yoksa ülkemizin en nitelikli üniversitelerinden bir tanesi mi gelsinler görsünler. Bingöl Üniversitemiz hepimizin iftihar ettiği bir üniversite oldu. Çok kısa sürede çok ciddi mesafeler kat etti. Böyle bir eserin ilimize, bölgemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Kadir Ekinci: “Üniversitemiz, şehrin imkânlarına imkân katıyor”

Gururla ifade etmek isterim ki üniversitemiz farklı yatırım programları ile Bingöllümüze katkılar sunuyor, şehrin imkânlarına imkân katıyor diyen Bingöl Valisi Kadir Ekinci , “Göğsümüzü kabartan ve yarınlara daha güvenle bakmamızı sağlayan bu yatırımların üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Şehrimizin kaderini etkileyen birbirinden değerli yatırımlar için başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum. Fiziki donanımı, akademik potansiyeli, bilimsel çalışmaları ve vizyonel etkinlikleri ile Bingöl Üniversitesi şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına ivme katmıştır. Üniversitemize ve ilimize böyle bir imkân sunduklarından dolayı başta Rektörümüze ve ekibine şükranlarımı arz ediyorum” şeklinde konuştu.

Milletvekili Fevzi Berdibek: “Çok mutlu olduğum bir gün”

Hastane açılış töreninde kısa bir konuşma yapan AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, “Benim çok mutlu olduğum bir gün. Bir hayvan sever olarak hayvan hastanesinin faaliyete girmesi beni çok mutlu etti. Böyle güzel bir alanda çalışmaya imza atan Rektörümüze ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Genç bir üniversite olmamıza rağmen, eski diye tabir ettiğimiz üniversitelerle kıyasladığımız zaman ne kadar ilerlediğimizi, neleri başardığımızı görebiliyorum. Gecesini gündüzüne katarak Bingöl Üniversitesini bu aşamaya getiren Rektörümüze ve ekibine canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Belediye Başkanı Arıkan: “Üniversitemizin her alanda geliştiğini görmek bizi gururlandırıyor”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan yaptığı konuşmada, “Çok güzel bir tesisi ilimize kazandırdığı için Rektörümüze teşekkür ediyorum. Üniversitemizin her alanda geliştiğini görmek bizi gururlandırıyor. Özellikle akademik başarı sıralamasında birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak üst sıralarda yer alması bizleri gururlandırıyor.  Hayvan hastanesi ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Rektör Çapak: “Hastane ile ilgili çalışmalarımızı İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve SÜTAŞ ile birlikte yürütüyoruz”

Programın açılışında üniversitenin fiziki ve akademik durumu hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Genç bir üniversite olmalarına rağmen bugün emsalleri arasında en iyi konumda olduklarını belirterek, “Bugün 10 fakülte, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 18 bin civarında öğrenci, 714 akademisyen, 601 idari personel ile neredeyse 20 bin kişilik bir aileyiz. Şehir nüfusunun yüzde 10’nunu aştık. Bu da şehir üniversitesi olduğumuzun göstergesidir. Akademik performans göstergelerine baktığımızda ülkemizdeki üniversitelerin üçte ikisini geride bırakmış durumdayız” dedi. Rektör Çapak, bugün açılışını yaptığımız hastanenin sadece Bingöl’e değil, bölgeye hitap ettiğine de dikkat çekerek şunları söyledi: “Hastanemizde her türlü hayvanla ilgili çalışmamız bulunmaktadır. İç hastalıklar, doğum, suni tohumlama ve cerrahi olmak üzere birçok çalışma yapılıyor. Hastanemizde İl Tarım ve Hayvanlık Müdürlüğü ve SÜTAŞ ile yapılan protokoller sonucunda çalışmalarımızı beraber yürütmekteyiz. Bölge hastanesi olarak faaliyet gösteren hayvan hastanesi ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlara vesile olur” diye konuştu.

Protokol konuşmalarından sonra hayvan hastanesi kesilen kurdeleyle hizmete açıldı. Daha sonra açılışa katılan heyet ve misafirler Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Kompleksi’nde incelemelerde bulundu. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_