Saadet Partisi Bingöl İl Başkanı Muhammed Fatih Tiryaki, İl Müfettişi Nusrettin Aytunç ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte, Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesi ve yaşanabilecek olası bir deprem ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak üzere kurum ziyaretleri gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü, Kızılay Şube Müdürlüğü ziyaretlerinin ardından açıklama yapan Tiryaki, Bingöl’deki kurumların Kahramanmaraş merkezli depremlerde sorumluluklarını yerine getirdiğini belirterek, “Gerek 6 Şubat depreminde, gerekse depremden sonra ilimize gelen depremzede kardeşlerimize gösterilen ilgiden ötürü emeği geçen kurum ve kuruluşlarımızın başkan ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Depreme hazırlık konusunda Bingöl’de yapılan çalışmaların yeterli olmadığını ifade eden Tiryaki, halkın Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesine yönelik talebinin yerinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İlimizi bekleyen Olası bir deprem ile alakalı ise bazı çalışmalar yapılıyor olsa da yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Bu bağlamda halkımızın ‘İlimiz afet bölgesi ilan edilsin’ isteğinin ne kadar yerinde bir istek olduğuna da tekrar şahitlik etmiş olduk.

6 Şubat’ta yaşanan depremde, elimizde olan çadır, alet, ekipman gibi malzemelerimizi de ilimizde yıkılan bölgelere ve deprem bölgelerine göndermemiz sebebiyle depolarımız tabiri caizse boş bir durumdadır.

İvedi bir şekilde AFAD İl müdürlüğümüze çadır, arama kurtarma ekip ve ekipmanları, mobil dinlenme araçları ve yeterli çalışan desteğinde bulunulmalıdır.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüze kalıcı olarak sahada çalışabilecekleri araçlar, sürekli çalışacak teknik personel alımı yapılmalıdır. Zira diğer kurumların desteği ile değil, kendi kendine yeten, ilimizde gereken çalışmayı yürütebilecek, bilgi birikime sahip, donanımlı mühendislerin alınması gerektiği kanaatindeyiz.

Kırsal bölgelerle en rahat iletişim sağlayan kurum olan; Tarım İl müdürlüğü ile daha güçlü bir iletişim ağı oluşturulmalı ve olası bir depremde çökme ihtimali olan ahır ve ağılların da tespiti yaptırılmalıdır.

Hayvan Sağlığı Şube müdürlüğü tarafından; olası bir depremde et ve süt için beslenen hayvanların yanı sıra egzotik hayvanların da muhafazasının sağlanabileceği alanlar şimdiden oluşturulmalı.

Belediye tarafından; ilimiz merkezdeki dükkanların olası bir depreme dayanıklılığının testi ve işyerleri sağlam olmayan esnafımıza Kent meydanını geçici esnaf yeri olarak tahsis edebilirler.

Toplanma alanlarının alt yapısı (kanalizasyon, su, elektrik vs) ivedi bir şekilde oluşturulmalı.

İlimizdeki kaldırım işgalleri ve diğer işgaller de ivedi bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Benzeri konuların çokça konuşulduğu görüşmelerde, Kurumlarımızın tümünün İlimizin Afet bölgesi ilan edilmesine olumlu baktıkları ve eksikliklerinde, ilimizin afet bölgesine alınmasıyla ivedi bir şekilde çözüleceğinin halkımız tarafından bilinmesini isteriz” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_