MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Bingöl ili Solhan ilçesinde 1963 yılında doğdum. On kardeşli geniş bir ailenin mensubuyum Evli ve beş çocuk babasıyım. Solhan’da başlayan Eğitim öğretim hayatımı iktisat Fakültesiyle tamamladım. Solhan Merkez Vaizi babam 1980 darbesi ile memuriyetten ihraç edilmesi ile erken yaşta ticari hayata zorunlu bir geçiş yaptım. 1991 yılında işyerimi Bingöl il merkezine taşıdım. Uzun yıllar siyaset çalışmalarım ve Ticari hayatımı birlikte yürüttüm. Ticari hayatımı emeklilikle noktalarken siyasi kulvarda koşmaya devam ediyorum.

1 (6)-1

SİYASİ HAYATINIZ NASIL BAŞLADI, SİYASETİN HANGİ KADEMELERİNDE BULUNDUNUZ?

Biraz önce bahsettiğim gibi inancından dolayı görevini kaybeden babamın mücadele azmi bize de ilham kaynağı oldu.1984 yılında Refah partisi kurulunca Babam Solhan‘dan il genel meclisi üyesi seçildi. Doğal olarak bizimde bugünde mensubu olmaktan gurur duyduğum Refah partisine aidiyetimiz başladı. Aslında 80 öncesinde faaliyet olan MTTB(Milli Türk Talebe Birliği) ile siyaset kuram ile ilk temasım olmuştur. Ama MGV-AGD de çalışmalarımız kültürel ve siyasi zihin inşamıza yol açtı. Aslında bu durum siyasi iklimimizi beslemiş oluyordu. 1994 yılında Refah partisi il yönetimine seçildim, yönetimdeki faaliyetlerim Refah Partisi kapatılınca kadar devam etti. Akabinde yeni kurulan Fazilet Partisinde il ikinci başkanı olarak görev aldım. Fazilet Partisinde ikinci siyasi yürüyüşümüze partimiz kapanıncaya kadar devam etti. Erbakan hocamızın vefatından sonra bu defa Adalet Kalkınma Partisinde il Demokrasi ve Hakem heyetinde üç yıl süreyle yöneticilik yaptım. Genel Başkanımız Sayın Dr. Fatih Erbakan’ın bayrağı devralması ve tüm Milli görüş camiasını Yeniden Refah Partisi bayrağı altında toplanmaya davet etmesi üzerine sorumluluk bilinciyle yerimizi aldık. Hala Bingöl il Başkanı olarak hizmet etmekteyim.

1 (7)-1

NEDEN REFAH PARTİSİNDE SİYASETE BAŞLADINIZ VE BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİN İL BAŞKANISINIZ. SİZİ SİYASETİN AYNI DOKUSUNDA BULUŞTURAN DUYGU NEDİR?

Neden Refah partisi sanırım bunun en önemli nedeni o yıllarda bizim gibi inancından dolayı ötekileştirilmek istenen çoğunluğun sesini duyan, sahip çıkan ve çözüm sunan tek samimi partinin Refah partisi ve onun onursal Başkanı Necmettin Erbakan olmasıdır. Zaten zaman bizi haklı çıkardı. İnanç mağdurları iktidara taşındı zaruretin önündeki engeller birer birer aşıldı. Tabi rant çevrelerini bu durum tedirgin etti. 28 Şubatlarla hareketin önünü kesmeye çalıştılar. Başaramadılar ama bu süreçte ülkeye büyük zarar verdiler. Adil düzenin yeniden inşası ile gerçek huzurun gelebileceği günümüzde kendini hissettiriyor. Halkımız bir yandan ekonomik sıkıntılar ile uğraşken diğer yanda kutuplaşmanın doğurduğu iç huzursuzluğu yaşamaktadır. Tamda bu ortamda Refah partisinin huzur iklimine ihtiyaç var. Tabi ki rahmetli Erbakan Hocamızı e iyi tanıyan onun Misyonu ve vizyonunu bilen Genel Başkanımız Sayın Fatih Erbakan’ın önümüzde yürüyor olması Adil düzenin tesisi için büyük bir fırsattır. Bu nedenle dün olduğu gibi bugünde aziz milletimizin huzuru için çalışma arzusu en büyük motivasyon kaynağımızdır.

1 (5)-1

BİNGÖL’DE HALK İLE İÇ İÇE BİR HAYATINIZ VAR. VATANDAŞLAR EN ÇOK NEYDEN ŞİKAYETÇİ VE EN ÇOK HANGİ YATIRIMI İSTİYOR?

Maalesef Bingöllümüzün kronikleşmiş sorunları var. Bunların başında geçim sıkıntısı işsizlik gelmekte. Bu durum insanımızın evini barkını terk edip yurt dışı ve yurt içinde ekmeğini aramaya itiyor. Bakın 1980 öncesinde Erbakan hocamızın başbakan yardımcısı sıfatıyla temelini attığı çimento fabrikası tamamlanmadığı gibi o günden bugüne istihdama yönelik bir tek Tüten fabrika bacası göremezsiniz. Özel sektörde olumlu yönde kıpırdamalar olmuş ancak bunlarda yetersiz kalmıştır. Bingöl Halkı vefalıdır. Kendisi için yapılanı unutmaz. Bakın içinde babamın da bulunduğu din âlimlerine haksızlık yapıldığını gördüğü için Bingöl Halkı 1980 Darbesinin ardından yapılan Referandumda Türkiye’de en çok hayır oyu veren il olmuştur.

Milletimizin Erbakan hocamızın şahsında partimize büyük bir teveccühü vardır. Nitekim hatırlanacağı üzere 1994 yılında Erbakan hocamız bugüne kadar görülmemiş kalabalık da Bingöl PTT kavşağında halka hitap etmiş, Huzur ve Kardeşlik vurgusu yapmıştır. Bugün dahi arzulanan bu ruhu ifade etmesi birilerini rahatsız etmiş ve Hocamızı mahkûm etmişlerdi. Tekrar söyleyeyim Bingöl Halkı vefalıdır. Erbakan hocamızın davasını ve Evladını desteksiz bırakmayacaktır.

1 (4)-1

SİZCE BİNGÖL’ÜN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ NEDİR? ELİNİZDE SİHİRLİ BİR DEĞNEK OLSAYDI NEYİ DEĞİŞTİRİRDİNİZ?

Genel işsizlik içerisinde özellikle Eğitimli gençlerimizin işsizliğini çözmek isterdim. Hayat pahalılığının dezavantajlı ailelerimizin bütçeleri üzerindeki negatif etkilerini düşürmek için çocuklarının eğitim ve öğretim yaşamlarını kolaylaştırmak isterdim. Ailelerin ve köylerden şehir hayatına göçün artması ile daralan tarım ve hayvancılığı ihya etmek için bunu tersine göçle teşvik edilmesiyle ilgilenirdim. Genç caddesinde esnafımız yüksek kiralar karşısında zorlanırken, şehrin ticari değerinin en yüksek bir arsaya, Valiliğin yapılıyor olması 1940’ların Buyurgan devlet fakir halk reflekslerindeki çelişkiyi barındırıyor. Bunun yerine gerek istihdama, gerekse de yüksek kiralara dengeleyici katkı sağlayan iş merkezi yapmak isterdim. Bireyin toplumun güvenini zedeleyen, İşe alım sürecini zehirleyen, subjektif mülakat yerine, Liyakat ve ehliyeti esas alan objektif kuralları uygulayan adil sistemi getirirdim. Yakini kart hamilimdir türünün, demode olması gereken bir referans olarak tarihte kalmış raf ömrü dolmuş bir anı olarak kalmasını sağlardım.

Lise öğrenimlerinin sonrası üniversiteye gidemeyenler, meslek edindirmek için yönlendirme yapılmalıdır, bu durum sanayi ve hizmet sektörlerinde ara eleman açığını kapatacak ve geleceğe daha güvenli bakış açısı sağlayacak bir eğitim modeli olsun isterdim. Daha yaşanılır imar ve şehircilik anlayışı ile sahici üretimler yapmak, şehrin dokusunu insani erdemlerle uyumlu ahenk ile yapmak isterdim. Kamuda lüks ve Şatafatın gelirlere uygun ve paralel olması gerektiğini hatırlatır, İsrafın olmadığı bir düzen getirirdim. Kısacası işi aşı mesleği ve öz güveni yüksek olan bireylerin yetişmesi için altyapının buna uyumlu olmasını hazırlardım.

1 (2)-1

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Kendimi, “Mazinin Atisi”yle uyumlu kültür çınarın da buldum. Bu hazine entellektüel kültürel zihin inşamıza yol açan dönemin idealist ve samimi kadro hareketiyle tanışmamıza dayanışmamıza sebep oldu. Bu kadroların, İki Dünyaya ait mesajları olan yürüyüşleri bana da cazip geldi, bunun için aradığım siyasi İklimi bulmuştum. Siyasetin gergin sularına, serin bir dalış yaparak, siyaseti rehabilite etmek istiyor ve Yeniden Refah Partimizde düşünce üretmeye davet ediyorum, çünkü inanç değerlerimiz tarihi havzadaki medeniyet yürüyüşümüz sapmadan sarsılmadan imha ve isyana karşı ihya ve inşa hareketidir. Bu harekete duyarlı halkımızın davamıza omuz vermelerini ve bize iyi güzel işlerde destek ve katkı sunmalarını, olası yanlış gördüklerinde de ikaz etmelerini bekliyoruz Halkı bilgilendirmedeki objektif yayıncılığınızın devamını diler, bize bu fırsatı verdiğiniz için yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

1 (3)-1

Editör: MD MEDYA GROUP_