CHP Solhan İlçe Başkanı Mehmet Canlı, Saadet Partisi'nden Emrah Topluk, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinden Hakan Özgün, Gelecek Partisi'nden Fuat Genç, Deva Partisi'nden Nazım Ataş, Halkların Demokratik Partisinden İbrahim Çiçek ve Eğitim Senden Burhan Çelikel, ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamayı CHP İlçe Başkanı Canlı okudu.

Canlı, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012-2013 eğitim-öğretim yılında itibaren seçmeli ders olarak uygulanmaya başlayan Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi kapsamında okutulan ve UNESCO tarafında koruma altına alınan, kaybolmaya yüz tutmuş diller ve lehçeler arasında gösterilen anadilimiz olan Zazaca'yı ülkemizde yaşatmak gelecek kuşaklara aktarabilmek ve toplumun da ihtiyaçlarını karşılayabilmek için okullarda seçmeli ders olarak tercih edilmesini öneriyoruz.

Henüz başlangıç aşamasında da olsa bazı öğrenciler anadillerini okulda işitme ve okuma mutluluğu edinecek, bazı öğrenciler ilk kez anadiliyle tanışacak, diline sahiplenecek ve birkaç kelimeyi de olsa gündelik dilde kullanmaya başlayacak hatta aile arasında konuşulmasını bile sağlayabilecektir. Anadili Türkçe olsa bile farklı anadili derslerini seçecek öğrenciler başka anadillerinin varlığını fark ve kabul edecektir. Milliyeti farklı öğrencilerin anadiliyle bir dönem için bile olsa temas etmesi, tanışması anadilini ders kitabında görmesi ona anadilini, benliğini tanıma, koruma ve devretme şansı verecektir. Çağrımız sadece Devlet okullarına değil, Özel okullara da yöneliktir. Anadilli öğretimini amaçlayan dersler diğer seçmeli dersler kadar önemlidir. Öğretmenleri, okul yöneticilerini ve velileri seçmeli seçmeli anadili dersleri ve içeriği hakkında öğrencilerimizi gerektiği kadar bilgilendirmeye davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki yasal olan anadilde eğitim hakki devletin tanıdığı imkanları kullanmak öğrencilerimizin en doğal hakkıdır.” (Haber Merkezi)