TEKNOFEST Türkiye Finallerine 4 proje ile kalan Bingöl STEM Robokulüp takımlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, projelerin detayları hakkında bilgi verdi. Yücel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST'te İlimizden 4 proje 2022 Türkiye finallerine kalma başarısı gösterdi.

TEKNOFEST 2022 Teknoloji Yarışmaları kapsamında Bingöl STEM Robokulüp takımlarımızın geliştirdiği ‘Tarım Teknolojileri’  alanında (AgroVert) projesi, Ulaşımda Yapay Zeka, ‘Türkçe Doğal Dil İşleme’ alanında Doğal Dil İşleme ve Sağlıkta Yapay Zeka ‘Bilgisayarlı Görüyle Abdomen(karın) Bölgesi’ kategorilerindeki projelerimiz Türkiye finallerine katılma hakkı kazandı.

Bingöl STEM Robokulüp Takımlarımız Sağlık alanında karşılaşılabilecek problemlere çözüm üretmek amacıyla hazırlanan ‘Sağlıkta Yapay Zeka’, ‘Bilgisayarlı Görüyle Abdomen(karın) Bölgesi’ kategorisinde hazırlanan projesi, Uçan araçların altında bulunan kameralar sayesinde otonom bir şekilde park ve iniş noktalarının tespit edilip inişe veya park etmeye uygun olup olmadığını kontrol etmeyi ve bunun yanında karada bulunan insan, taşıt gibi nesneleri tespit etmeyi hedefleyen "Ulaşımda Yapay Zeka" projesi ve İnsanların temel ihtiyacı olan tarım ürünlerinin üretimi ve bu ürünlerin kalitesini artıracak çözüm yolları için hazırlanan ve daha az arazi alanından daha fazla verim alabilen, daha az insan gücü ile daha kaliteli üretim yapabilen ‘Tarım Teknolojileri’ alanında(AgroVert) ‘AgroVert’ isimli bir tarım robotu ve Türkçemiz için çeşitli alanlarda kolaylık sağlayan ‘Doğal Dil İşleme’ olmak 4 proje ile ilimizi temsil edecekler. Emeği geçenleri kutluyor, takımlarımıza Türkiye finallerde başarılar diliyorum.” (HABER MERKEZİ)