Bingöl BİLSEM, Bingöl STEM ve TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencileri, Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 14-17 Mart tarihleri arasında Malatya'da düzenlenen 53. Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması'nda biyoloji, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı (1) Türk Dili Edebiyatı (2), Yazılım ve coğrafya alanlarında projelerinin sunumlarını gerçekleştirdi.

Biyoloji (OFTALYA) ve Yazılım (CAPTİ GÖZ) alanlarında Ahmet Bağbars’ın danışmanlığını yürüttüğü Bingöl STEM Merkezi, öğrencilerinin sunduğu projeleri, Teknolojik Tasarım (AGROVERT-CNC,IOT VE YAPAY ZEKA TABANLI DİKEY TASARIM SİSTEMİ) alanında Burak EFE’nın danışmanlığını yürüttüğü Bingöl STEM Merkezi, öğrencilerinin sunduğu proje, Türk Dili ve Edebiyatı (DİLOCAN) alanında Çağrı BAĞBARS’ın danışmanlığını yürüttüğü Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi, öğrencilerinin sunduğu proje Malatya bölge seçmelerinde birinci olarak Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazandı.

Yine Türk Dili ve Edebiyatı alanında Mehmet Yıldız’ın danışmanlığını yürüttüğü TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi öğrencilerinin sunduğu (Şiir Analizi Türk Türk Dili ve Edebiyatı) Projeyle Malatya bölge seçmelerinde ikinciliği, Coğrafya alanında ( Satellite Fire Detection System, Uyas Uydu İle Yangın Arama Sistemi) projesiyle üçüncülüğü elde ederek büyük başarıya imza attılar.

Millî Eğitim Müdürü Rahmi Güney, elde edilen başarıdan dolayı memnuniyetini dile getirerek, "Öğrencilerimizin finale katılma başarısı hepimizi çok sevindirdi. Öğrencilerimizi ve onlara her fırsatta rehberlik ve danışmanlık yapan öğretmenlerimize gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Temennimiz, inşallah bu sevinci finalde de aynı şekilde hep birlikte yaşarız. Gençlerimizle gurur duyuyoruz. Daha güzel başarılar bekliyoruz" dedi.

BİLSEM Müdürü Mahmut Yılmaz da, öğrencilerin proje kapsamında büyük bir özveri ile uzun süredir yapmış oldukları araştırma ve çalışmaların sonucunda bu sevindirici sonuca ulaştıklarını söyledi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_