Bingöl’ün Genç İlçesinde bulunan Sebeterias Kalesinin gün yüzüne çıkarılması için başlatılan çalışmalar, kamuoyunda büyük heyecan uyandırdı. Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, Bingöl’de yapılması planlanan müzenin temellerinin bir an önce atılması gerektiğini söyleyerek, “müze inşaatının bitimine kadar tarihi kalıntıların geçici bir yere yerleştirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Sebeterias Kalesinin gün yüzüne çıkarılması için başlatılan çalışmalara da değinen Karaarslan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bingöl'ün Genç ilçesinde Urartu Dönemi'ne ait olduğu değerlendirilen Sebeterias Kalesi'nde tarihi dokunun ortaya çıkarılması için sondaj kazısı başlatılma haberi Bingöl tarihinin ortaya çıkarılması çalışması bizleri son derece mutlu etmiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenen tarihi kalenin kalıntıları Murat Nehri kenarında bulunmasından dolayı, Ortaçağ döneminde de kullanıldığı değerlendirilen kalede Elazığ Müze müdürlüğü başkanlığında; Bingöl Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Bingöl Üniversitesi, Bingöl ve Genç Belediyelerinin başlattığı çalışmada kolaylıklar diliyor, tarihi kalıntımızın gün yüzüne çıkmasına vesile olduklarından dolayı minnettarlığımızı ifade etmek istiyoruz. Bingöl halkı olarak buna çok sevindik sevinmesine ama buradan çıkarılacak olan tarihi kalıntılar yine, binlerce kalıntımızın bulunduğu Elâzığ Müzesine götürülecek.

2019 yılında Murat köyünde bulunan Norik Höyük’teki kazı çalışmalarında 3 bin 600 yıllık yerleşim yerinin olduğunu ve kazılarda çok sayıda tarihi eserin olduğunu, müze çalışmalarının hızlandırılmasını talep etmiştik. O yıl, Bingöl Kültür Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmede aldığımız bilgi ile bir basın açıklaması yapmış, Bingöl’de yapılması beklenen müzenin projesinin ihalesinin tamamlandığını, gerekli çalışmalar bittikten sonra müzenin temelinin atılma müjdesiydi bu.

Bingöl’de uzun yıllardır beklenen müze, sonunda yapılacaktı. Kent genelinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi eserler, müze yapıldıktan sonra geri getirilecekti ve bizler bu mutlu haberi alınca çok mutlu olmuştuk.

Yetkililerimizden, yapılan projede Kütüphane inşaatının yanında bulunan arsada projesi hazır olan Müze Binasının temelinin bir an önce atılması ve Müze Kuruluş Kararının alınmasıyla müze inşaatının bitimine kadar tarihi kalıntıların geçici bir yere yerleştirilmesini talep ediyoruz.

Dileğimiz, Bingöl Müzesinin yapımı ile ilgili önceki yıllarda bize gösterilen ve basınımızda müjdesini verdiğimiz muhteşem proje fotoğrafının gerçeğe dönüşmesinin mutluluğunu hep birlikte bir an önce yaşanması.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_