Hayatımızın her anı eğitimin bize verdiği yükümlülük ile geçer. Eğitim ilk olarak evde başlasa da okul zamanında tam anlamıyla eğitim hayatına girmiş oluruz.

 

Okuldaki eğitimin kalitesi de Milli Eğitimden başlar.

Milli eğitimin öğretmenlere ve idarecilerine verdiği güven ile onların da öğrencilere güven vermesiyle eğitimden verim alınır.

 

Özelde İlimizin Genelde ülkemizin ilerlemesi kalkınması ve güçlü olması eğitimde göstereceği başarıya bağlıdır. Bu başarıyı yakalamak için iyi bir ekibin oluşması gerekiyor. Bunun yanı sıra liderlik ruhu olmalı, disiplin olmalı, güven vermeli, iş aşkı olmalıdır.

 

Gelelim Bingöllümüze....

Son cümleyi başta kullanmak istiyorum..

Bingöl, eğitim konusunda en sancılı dönemini geçiriyor. Milli Eğitimde sancı varsa, öğrencide kanser vardır...

 

Bingöl Milli Eğitim Eski Müdürü Yakıp Sarı,  bir okulu ziyaret etmeden önce o okuldaki idareci ve öğretmenler tarafından haftalarca hazırlık yapılıyordu. En küçük bir hata payını bırakmamak adına her şeyin en iyisi için çalışırlardı. Adeta Yakup Sarı’nın nefesini enselerinde hissederlerdi.

Öğretmenler ve idareciler aynı disiplini öğrencileri için de göstermek zorunda kalırlardı. Çünkü başlarında liderlik ruhuna sahip ve disiplinli bir amirleri vardı.

 

Yakıp Sarı gibi bir idareci bir daha Bingöl’e gelir mi bilmiyorum ama onun Bingöl’den ayrılmasıyla beraber Milli Eğitimin her kademesinde rehavet olduğu aşikardır.

 

Kadri Engin özünde iyi biri olabilir. Ama bu onun iyi bir idareci (Milli eğitimde) olduğu anlamına gelmiyor. Ona naçizane fikrimi sunmak istiyorum. Değerli Müdürüm, bence başarılı olabileceğiniz bir kuruma geçin. Bu şekilde hem siz kazacaksınız hem de Bingöl size minnettar olur. Bu diğer idareciler için de bir adım olur.

 

Buradan kurum amirlerimize seslenmek istiyorum.

 

Kendinize hedef koyun

Ne iş yaparsanız yapın, hangi kurumda çalışırsanız çalışın başarılı olmak için kendinize bir hedef koyun. Net olun, insanlar size ulaşabilsin.

 

Planlı olun ve zamanınızı siz yönetin

Nerede çalışıyorsanız çalışın herzaman bir planınız olsun. Zaman konusunda şikayetçi olmayın. Plansız çalışırsanız zamanı yönetemezsiniz. Zaman sizi yönettiği zaman kaybetmiş olursunuz.

 

Kuralcı ve Yaratıcı olun

Klasik işleyişin dışına çıkıp yaratıcı fikirlerle işlerinizi yönetin. Herzaman kuralcı olun. Bu sizin disiplinli olduğunuzu gösterir. Çevrenize de bunu hissettirin. Yaratıcı ve kuralcı olursanız başarılı olursunuz.