2022-2023 eğitim öğretim yılı sene başı mesleki ve teknik lise müdürleri toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel başkanlığında yapıldı.  

Mesleki eğitimin Bingöl’de bir ihtiyaç olduğunu, bunun için de meslek liselerinden beklentilerinin fazla olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, “Okullar birbiriyle değil kendileriyle yarışmalıdır. Bugün akademik başarıda örnek uygulamalarda neredeyiz, bir yıl sonra, üç yıl sonra nereye gelmeliyiz buna bakmalıyız. Burada bir değişme ve gelişme varsa başarı vardır demektir. Yapılan planlamalarda mevcut ve geleceğin koşulları dikkate alınmalıdır” dedi.

“Bingöl’de genç nüfusun fazla olması, bizim mesleki eğitime yönelmemiz gerektiğini gösteriyor” diyen Yücel, şöyle devam etti: “Bingöl’ün sanayileşmesi ve kalifiye eleman yetiştirilmesi mesleki eğitimdedir. Bu anlamda sizlere güveniyoruz. İnşallah birlikte yapacağımız plan ve projelerle mesleki eğitimi önümüzdeki dönemde daha önemli bir noktaya taşıyacağımıza inanıyorum. Şu an için ilimizde yaklaşık 17 bini orta öğrenimde toplamda 60 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin hepsinin akademik anlamda başarılı olması mümkün değildir. İlimizde sanayi anlamında birçok yatırım yapılmaktadır fakat buralarda çalışacak kalifiye eleman bulmada sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların aşılmasında mesleki ve teknik okullarımıza büyük iş düşmektedir.”

Okullardaki ihtiyaç, eksiklik ve sorunlarla ilgili çözüm önerilerine ilişkin okul müdürleriyle fikir alışverişinde bulunan Yücel, “Yeni eğitim öğretim yılına en iyi şekilde başlamak ve sunduğumuz eğitim öğretimin kalitesini daha da yükseltmek için, okul müdürlerimizin tüm yönetici ve öğretmenlerimizle birlikte ekip ruhu içerisinde hareket ederek, okul başarısını daha yukarılara çıkaracaklarına olan inancım tamdır” dedi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_