Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK ve Üniversiteler iş birliğinde matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak hem kolaylaştırmak hem de öğrencilerin bu dersi küçük yaştan itibaren sevmelerini sağlamak amacıyla başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında; Bingöl Üniversitesi kongre merkezinde matematik öğretmenlerinin katılımlarıyla Matematik Şenliği düzenlendi.

Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen “Matematik Şenliği” etkinliğine; Belediye Başkanı Erdal Arıkan, BÜ Rektörü Prof.Dr. İbrahim Çapak, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, Kurum Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde yapılan açılış töreninde açış ve selamlama konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel;

“Bugünkü programımızla birlikte önümüzdeki süreçte matematik alanında çeşitli etkinlik, çalıştay, seminer ve atölye çalışmalarımızla tam bir matematik seferberliğinin ilimizde başladığını ifade etmek istiyorum. Bilindiği üzere matematik, fizik, kimya ve biyoloji temel bilimlerdir. Bu bilimler, başlangıçtan itibaren uygarlığın en önemli yapı taşları olmuşlardır. Temel bilimlerde yaşanan her bir gelişme ve keşif medeniyet kubbemizin bir harcı, tuğlası olmuştur.

Mevcut yaşamımızı daha iyi sürdürebilmemiz, çevremizde yaşananları daha iyi anlayabilmemiz ve içerisinde bulunduğumuz evreni daha iyi tanıyabilmemiz için temel bilimlere ihtiyacımız vardır. Hayatımızı her alanda kolaylaştıran teknolojiyi temel bilimlerin çıktılarıyla geliştirmekteyiz.

Temel bilimlere gereken önemi vermediğimiz takdirde bunun sıkıntılarını ileri dönemlerde yaşayacağımız aşikârdır. Matematiğin ve diğer temel bilimlerin eşlik etmediği hiçbir bilim dalının veya medeniyet tasavvurunun üst noktalara ulaşması mümkün değildir.      Bu konuda yeteri kadar insan gücü oluşturduğumuz takdirde birçok teknolojik üründe dışa bağımlılığımız azalacak ve kendi medeniyeti üzerinde büyüyen gelişen bir toplum oluşturmuş olacağız. Tüm bu durum bakanlığımızı; temel bilimlerin ortak dili olan matematik alanında yeni yaklaşımlar oluşturmaya, tedbirler almaya, var olan problemlerin tespit edilmesine ve yeni çağdaş çözümler üretmeye sevk etmiştir. Bu ve bunun gibi etkinliklerin, ülkemizde temel bilimlerin gelişmesine hizmet edeceğini, devletimizin koyduğu iradeyi destekleyeceğini bunun sonucunda da dışa bağımlılığımızın azalarak bağımsızlığımızın perçinleneceğini düşünmekteyim.

Etkinliğimizin, ülkemizin bu güzide şehri Bingöl’de yapılmasının bu bağlamda önemli ve değerli olduğunu söyleyebilirim. 100 yıl önce hep birlikte canla, bedenle, yürekle ve kanla kazandığımız Millî Mücadele'nin, günümüzde bilim ve teknolojiyle devam etmesi gerekmektedir. Bağımsızlık ve muasır medeniyetler seviyesi üzerine çıkma mücadelemizi

bilim ve teknolojiyle sürdürmek zorundayız. Son olarak matematik seferberliği projesi kapsamında atölye çalışmalarına katkı sunan öğretmenlerimiz başta olmak üzere, programımıza katkılarınızdan dolayı siz kıymetli katılımcılara ve organizasyon için çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak yaptığı konuşmasında, Matematiğin, bilimin temellerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Çapak, “Bizim öğrencilik yıllarımızdan ve önceki öğrencilik yıllarından itibaren matematik hep böyle korkutucu, korkunç bir şey olarak az ya da çok öğrencilerin hayatında yer almıştır. Matematik, bilimin temellerinden bir tanesi; hayatımızda birçok alanda tatbik ettiğimiz bilgilerin temelini oluşturan hususlardan birisidir. Belki de biz matematiği hayatımıza tatbik edemediğimiz için korkutucu olarak gördüğümüz bir ders, bilim haline gelmiş. Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘Matematik Seferberliği’ adı altında matematiğe yönelik böyle çalışmaların başlatması ve ilimizde ilk defa böyle bir matematik şenliğinin yapılması isabetli noktada kendisini göstermiş oldu. Milli Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu bu seferberliğin öğrencilerimiz üzerinde olumlu etki yaratacağını inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan ise, “Matematik ve şenlik kavramlarını birleştirip böyle bir etkinlik yaptığınız için çok teşekkür ederim. Matematik çok önemli bir alan. Mühendislik ve tıp alanlarının ana konusu. Matematik zekasını çok severim ve çok önemserim. Hocalarımdan istediğim lütfen matematiği sevdirin ifadelerini kullanan Arıkan, İlimizde ilk defa düzenlenen bu şenlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel protokol üyeleri ile birlikte öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan projeleri incelemek üzere stantları ziyaret etti; öğretmen ve öğrencilerin çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Haber Merkezi