14 Haziran 2020’de  merkez üssü  Karlıova ilçesi olan ve 5,7 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası birçok ev ve ahırlarda hasar oluştu. Yapılan tespitler sonucunda Karlıova ilçe merkezi ile köylerde bulunan hasarlı ve kerpiç evler yıktırıldı.

Karlıova ilçesine bağlı köylerde yapılan ve daha teslim edilmeyen deprem konutları ve ahırlardan dolayı birçok vatandaş mağdur. Konutlarda elektrik, su, çevre düzenlemesi ve birçok eksiğin yapılmadığını belirten hak sahipleri sürecin hızlanmasını belirtiler.

Birçok köyde yarım yamalak yapımı devam eden ve kontrol edilmeyen, deprem konutları ve ahırlar teslim edilmeden dökülmeye başladı. Teslim edilmeyen konutlardan dolayı evleri yıkılan bazı aileler gündüzleri odunluk, geceleri ise çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor. Teslim edilme sürecinin ağır gitmesi, denetleyici kurumların olmamasından şikayetçi olan hak sahipleri, yetkililerden duruma el atılmasını talep ettiler. Konutları yapan firmaların birçok malzemeden kaçındığını belirten hak sahipleri, devletin bunu kontrol etmelerini ve projeye uygun malzemenin kullanılmasını istediler.

Editör: MD MEDYA GROUP_