Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından "Hayatın Merkezinde Tarım,  Tarımın Merkezinde Çocuk" ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla 2014 yılından itibaren her yıl İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen, "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği kapsamında 2022 yılı teması olan "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" ne dikkat çekmek amacıyla Vali Yardımcıları Fatih Kaya, Sn. Abdullah Özübek ve İl Müdürü Dr. Burhan Bahadır' ın katılımlarıyla etkinlikler düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında İl Müdürlüğü tarafından 23-25 Mayıs 2022 tarihleri arasında merkezdeki Vali Kurtuluş Şişmantürk İlköğretim 4.sınıfında okuyan 25 öğrencinin katılımıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" programı gerçekleştirildi.

Kampın ilk gününde İl Müdürlüğü konferans salonunda İl Müdürü Dr. Burhan Bahadır'ın katılımıyla kamp hakkında öğrencileri bilgilendirme yapıldı. Ardından teknik personeller tarafından öğrencilere "Su Kullanımı" ve" Balık Etinin Besin Kalitesi" ile ilgili farkındalık sunumu yapıldı.

Kampın 2. günü Bingöl İli Yayladere İlçesinde bulunan Özlüce Baraj Gölü Yetiştiricilik Tesisi ziyaret edilerek kafeslerde gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği hakkında öğrenciler bilgilendirildi ve balıkların sofralık boya ulaşana kadarki serüveni anlatıldı.

Kampın 3.günü ise merkezde bulunan termal otel gezilerek jeotermal kaynaklar hakkında öğrenciler bilgilendirildi.

Ardından Karlıova İlçesinde bulunan Alabalık yetiştiricilik tesisi ziyaret edilerek alabalık yetiştiriciliği hakkında öğrenciler bilgilendirildi.  (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_