Bingöl merkez ve ilçe köylerinde tarlalarda toplanan sebzeler, üreticiler tarafından pazara getiriliyor. Vatandaşlar tarafından toptan alınıp temizlendikten sonra bahçe veya balkonlarda iplere dizilen sebzeler, sırıklara ve demirlere bağlanarak, güneş altına bırakılıyor. Yaklaşık 10-15 gün süreyle kurutulmaya bırakılan sebzeler toplanarak kışın tüketilmek üzere kaldırılıyor.

'HAZIRLIKLARIMIZI ŞİMDİDEN YAPIYORUZ'

Sabahın erken saatlerinde çalışmaya başladıklarını vurgulayan Aktekin, "Bahçelerde kurduğumuz kazanlarda yiyecekleri kaynatıyoruz. Pişirilen malzemeleri kavanozlara doldurup, kilerde bekletiyoruz. Havanın soğumasıyla birlikte tüketmeye başlıyoruz" diye konuştu.

Yaz mevsiminde sebzelerin daha lezzetli olduğunu anlatan Aktekin, "Kışın getirilen sebzeler seralarda yetiştiği için hem sağlıklı değil hem de pahalı oluyor. Onun için biz de şimdiden hazırlığımızı yapıyoruz. Hazırladığımız ürünler lezzetli oluyor, mevsiminde yaptığımız için de tasarruflu" ifadelerini kullandı.

Bölgede kış mevsiminde zorluk çektiklerinin altını çizen Aktekin, şunları kaydetti: "Bölgede kış sert geçiyor. Biz de yaz mevsiminin sonlarına doğru kışa hazırlık yapıyoruz. Bu hazırlıklar sonbaharda da sürüyor. Konservenin yanı sıra diğer mutfak erzağını da stokluyoruz. Her şey mevsiminde güzel olduğundan hem lezzetli oluyor hem de evimizin bütçesinin gideri daha az oluyor. (GENÇ HAVADİS)