Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Bingöl’ün Yedisu ilçesinde Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin yaygın olarak üretilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

2021 yılında Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna tescil edilen Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin üretim alanı yaşanan kuraklığa rağmen arttı. Üretimin artmasında çiftçi bilgilendirme toplantıları ve hibeli tohum desteği etkili olurken, Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün resmi internet sitesinde konuya ilişkin şu bilgeler yer aldı:

“2021 yılında Yedisu İlçemizde düzenlenen çiftçi bilgilendirme toplantıları ve yapılan hibeli tohum desteği yaşanan kuraklığa rağmen 2020 yılında üretim alanı 200 dekarken 2021 yılında üretim alanı %75 artarak 350 dekara çıkmış olup, 53.000 kilogram ürün elde edilmiştir.”

YÜZDE 75 HİBELİ TOHUM DAĞITILDI

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 yılında Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi üretim alanı ve üretim miktarının arttırılmasını hedefliyor. Bu doğrultuda ilçede çiftçilere yüzde 75 hibeli tohum dağıtıldı. İlçede yapılan tohum dağıtım töreninde yüzde 75 hibeli 4 bin 840 kilogram tohum dağıtıldı.

BU YIL HEDEF ÜRETİM ALANINI İKİ KAT ARTTIRMAK

2022 yılında üretim alanının 300 dekardan 600 dekara çıkarılması hedefleniyor. Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün resmi internet sitesinde 2022 yılı Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi üretim hedeflerine ilişkin şu bilgilere yer verildi:

 “2022 yılında ise Yedisu Horuz Kuru Fasulye üretim alanının 350 dekardan 600 dekara çıkarılması hedeflenerek Yedisu İlçemizde 4 bin 840 kilogram yüzde 75 hibeli Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi tohumu Teknik personellerimizce Fasulye yetiştiriciliği hakkında yapılan bilgilendirme toplantısı sonra yapılan törenle çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirildi.”

Hibeli Tohum Dağıtım Törenine Yedisu Kaymakamı Mehmet Kaya, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, DSİ 94. Şube Müdürlüğü Teknik Personelleri ile Yedisu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personelleri, Köy Muhtarları ve çok sayıda çiftçi katılım sağladı.

Editör: MD MEDYA GROUP_