Kuluçka Merkezi ile ilgili olarak açıklamada bulunan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Aygün, kuluçkalık işlemi ve kuluçka makinelerinin kolaylıklarından faydalanmak üzere Ziraat Fakültesi bünyesinde daha önceden kurulan Kuluçka Merkezi'nin tekrar faal hale getirildiğini ifade etti.

MERKEZE, ‘YUMURTA KALİTE VE TEST CİHAZI' DA ALINDI

Merkezin faaliyetlerine yeniden başlaması ile Bingöl'deki kanatlı hayvan yetiştiricilerine büyük kolaylık sağlanacağını vurgulayan Aygün; “Merkezimizde hindi, kaz, tavuk, ördek ve keklik türünden kanatlı hayvan yavrularının çıkarılması için uygun ve tam donanımlı makinalar ve aparatlar mevcuttur. Özellikle kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan vatandaşlarımızı bu yıl da merkezimizde görmek bizleri mutlu eder. Ayrıca bu yıl Rektörümüzün katkıları ile Fakültemiz Zootekni Bölümüne, Yumurta Kalite ve Test Cihazı alındı. Bu cihaz sayesinde ilk defa bu sene kuluçka için gelen yumurtalarda kuluçka öncesi döllülük ve kalite özelliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalara da başlandı. Bu çalışmalar sayesinde kuluçka veriminin artması ve yetiştiricilerin daha az kayıpla üretim yapmalarına yönelik adımlar atılmış oldu. Bu vesileyle bizlere her daim destek olan Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak'a ve emek veren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hakan İnci'nin koordinatörlüğünde Mayıs Ayı'nda hizmet vermeyen başlayan ‘Kuluçka Merkezi' faaliyetlerine Temmuz Ayı sonuna kadar devam edeceği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)