Bingöl Belediyesi ve S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında yürütülen rayiç görüşmeleri sürüyor. Bir günlük grevin ardından özel halk otobüsleri yeniden hizmet vermeye başladı. Grevin bir günlük olduğunu açıklayan S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi; şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına tanınan ücretsiz taşıma kartları hariç diğer ücretsiz taşıma kartlarının iptal edileceğini duyurmuştu.  S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin bu adımının ardından Bingöl Belediyesi, belediye meclisinde yer alan üç partinin ortak kararıyla Ağustos ayı meclis toplantısında rayiç düzenlemesi ve yakıt desteği konularının gündeme getirileceğini duyurdu. Belediyenin bu açıklamasının ardından S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, ücretsiz taşıma kartlarının iptal edilmesi konusunu Ağustos ayı belediye meclis toplantısına kadar erteleme kararı aldı.

‘ÜCRETSİZ TAŞIMA KARTLARI İÇİN ÖDEME YAPILMIYOR’

S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinden alınan bilgiye göre, Bingöl Belediyesinin Şubat 2022’den bu yana Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine ödenmek üzere gönderilen aylık 96 bin TL’nin ödenmedi.

BELEDİYE: ÜCRETSİZ TAŞIMA KARTLARI ÖDEMELERİ İÇİN MAHSUPLAŞMAYA GİDİLECEK

Konuya ilişkin Bingöl Belediyesinden edinilen bilgiye göre, bahsi geçen ödeme için Bingöl Belediyesi ve S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında mahsuplaşmaya gidilecek.

Belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre, S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin belediyeye tahakkuk ettikleri vize ücretlerine karşılık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gelen ödeneğin mahsuplaşmak için içeride tutulduğu, mahsuplaşmaya gidildikten sonra kooperatife ödeme yapılacağı öğrenildi.

“BELEDİYE OTOBÜSLERİ NEDEN HALEN YOK!”

Belediye ve S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında rayiç tarifesi düzenlemesi ve yakıt desteği tartışmaları devam ederken, vatandaşın gündeminde ise Belediye Otobüsleri vardı. Özel Halk Otobüslerinin bir günlük grevinde Bingöl Belediyesi filosunda yer alan araçları kullanarak ücretsiz taşıma hizmeti sağladı. Belediyenin grev süresince ücretsiz taşıma hizmeti birçok vatandaş tarafından takdir edilirken, birçok vatandaş ise Bingöl’de Belediye Otobüsü olmamasını eleştirdi.

KOOPERATİFİN TALEPLERİ NELER?

Cumhuriyet Halk Partisi Bingöl İl Başkanlığı ve S.S.18 No’lu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi arasında yapılan görüşmede şoförler taleplerini iletirken, CHP İl Başkanlığından yapılan açıklamada bu talepler kamuoyuyla paylaşıldı. CHP Bingöl İl Başkanlığından yapılan açıklamada şoförlerin talepleri ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

-Yeni rayiç bedeli istenmiyor.

- Araç başı aylık 2 depo yakıt desteği talep ediliyor.

-Ücretsiz kartların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şartlarında verilmesi talep ediliyor

-Çalışan, maaşı olan, işyeri olan, memur olan ücretsiz kart sahiplerinin ücretsiz kartlarının iptal edilmesi talep ediliyor.

Bu talepler karşılanmıyorsa çözüm önerileri;

- Bingöl Belediyesi kendi otobüslerini koyarak ücretsiz grupların taşımasını kendi bünyesinde yapabilir, istediği kadar ücretsiz kart verebilir.

- 80 adet otobüs Belediye tarafından kiralanıp taşıma hizmetini kendileri yapabilir.

- 80 adet otobüs satın alınıp taşıma hizmetini tamamıyla kendileri yapabilir. (HABER MERKEZİ)