AK Parti’de Kimler aday olacak ya da kimlerin şansı var gibi sorular duyuyoruz.

Burada isim vermekten ziyade kimlerin şansı olduğunu genel bir tabir ile açıklayalım.

AK Parti’de aday olabilecek kişiler daha çok 7 Haziran 2015 seçimlerine giren aday adayları olacak. Çünkü malumunuz seçim süreci kısa tutuldu. İki ay içinde yeni isimler ne kadar kendilerini tanıtabilir.

2015 seçimlerindeki aday adayların verileri genel merkezde mevcuttur. O dönem yapılan anket sonuçları, geniş katılımlı temayül sonuçları genel merkezin elinde olduğu için aday belirlemede sıkıntı yaşamayacaklar. Yeni isimlerin hiç şansı yok diyemeyiz. Elbette yeni isimlerin arasında bu işi yapabilecek isimler vardır. AK Parti Bingöl İl Başkanı M.Hanefi Güler gibi nokta atışı yapılabilecek bir yeni isim de adayların arasında yer alabilir.

Ama genel tabir olarak 7 Haziran 2015 seçimlerine giren ve ciddi bir şekilde karşılığı olan aday adaylarının şansının yüksek.

Bingöl’de gerçekten hizmet aşkıyla yanıp tutuşan aday adaylarımız var. Ki onların arkalarında büyük bir güç sayılabilecek aileleri de var. Hizmet aşkıyla yanıp tutuşanların Bingöl Milletvekili olmaları gerekiyor. Meclis koltuğunu toplantı yeter sayısı tamamlansın diye oturanların aday adayı bile olmaması gerekiyor. Bu Bingöl’e yapılacak olan bir ihanettir.

Cevdet Yılmaz’ın dışarından kabineye gireceğine kesin gözüyle bakıyorum. Bu durumda AK Parti sağlam bir şekilde halkın teveccühünü kazanmış 3 aday belirlerse AK Parti Bingöl’de 3 vekil çıkarır. Cevdet Yılmaz ile birlikte 4 siyasetçimiz mecliste olur. Bu Bingöl için büyük bir kazanım olur.

Siyasetçi aynı zamanda iyi bir idareci olmalı…

Tarih kitaplarında devleti yönetenlerin iyi bir idareci olması gerektiği üzerine sayısızca yazılar yazılmış.

Günümüz siyasetçilerin, tarihin tozlu raflarında kalan ve günümüzde de güncelliğini yitirmeyen devlet adamları ve siyaset ile ilgili kitapları okuması ve onları rehber edinmesi gerektiğine inanıyorum.

Yusuf Has Hacip Kutadgu Bilig adlı eserinde baştan sona, A’dan Z’ye Devlet yöneticilerine tavsiyelerde bulunur ve özellikle “ADİL” olmalarını ister. İnşallah aday belirlenirken de ADİL kavramına riayet edilir. Temsilde Adalet İlkesinin gereği yapılır.