Bingöl’den giden 40 muhtarın sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılması gerektiğini söyledi.

“Muhtarları gerçekten demokrasinin temel taşı haline getirmek istiyorsak bir muhtarlık yasasına ihtiyacımız var” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ne olacak? Muhtar eline alacak, kanunu açacak. Yetkisi, görevi, sorumlulukları, hakları nedir bunları orada görecek. Bu konuda bir çalışma yaptık. Çalışmayı bütün muhtar derneklerine gönderdik. Muhtarlık kanunu hazırladık, TBMM'ye sunduk. Çıkmadı, reddedildi. Ama sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde bu muhtarlık kanununu çıkaracağız.”

Muhtarların mahallenin sosyal dokusunu iyi bildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bir mahallede kim fakir, kim zengin, kimin kaç çocuğu var, o akşam hangi evde tencere kaynamıyor en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar dağıtılacaksa, muhtarlar aracılığıyla dağıtılması lazım” dedi.

Belediye meclisinde yapılan toplantılardan muhtarların haberinin olmamasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Muhtarlar kendi mahalleleriyle ilgili bir olay olduğunda belediye meclisi toplantılarına katılmalı, o konuyla ilgili söz ve oy hakkı sahibi olmalı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, muhtarların kamu kurumu olarak kabul edilmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu nedenle belediye başkanının muhtarlarla özel proje geliştiremediğini, bunun değişmesi ve muhtarların kamu görevi yaptığını yasaların kabul etmesi gerektiğini kaydetti. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_