Tutkulu bir çevreci ve doğasever olan Dr. Fikret Zengin, günümüz dünyasında, artan nüfusla beraber tüketim endeksli ortaya çıkan hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıkları, betonlaşan yaşam alanları, mutsuz yaşam biçimleri, hayata dair kaygıları, kronik hastalıkları dikkate alarak bunlar ve benzeri sorunların üstesinden gelebilmenin ışığında Karlıova’da “Doğaya Dön ve Kendine Dön Stresten uzak kendini bul”  Sloganıyla zengin bir biyolojik varlığa ve kaynak çeşitliliğine sahip Bingöl’de çok kapsamlı bir seminer kampı gerçekleştirdi.

Başta Türkiye’nin farklı şehirlerinden olmak üzere Almanya ve İsviçre’den gelen doktor, yazar, gazeteci ve akademisyenler Karlıova’nın Tuzluca köyüne bağlı Mikail mezrası dağları ve yaylalarını gezerek şehirden uzak bir yaşam ile tekrardan hayata bağlanmak için kampa girdiler. Yöresel yemeklerin lezzetini alan katılımcılar gündüzleri doğa yürüyüşü ve meditasyon, akşamları ise sağlık semineri, şarkılar eşiğinde vakit geçiriyorlar. Doğada ağaç bulunmayan yerlere ağaç eken doğa severler, Karlıova ilçesindeki tabiatın bozulmadığını ve her kesin mutlaka gelip görmesini belirttiler.

İzmir’den katılan Gazeteci Derya Özmen, “ Almanya, İsviçre, istanbul, Ankara ve birçok yerden buraya katılan oldu. Karlıova çok güzel, doğası zaten harika. Burada herkes huzur gördü ve her kesin gelip buraları görmelerini tavsiye ediyorum.

Almanya’dan Karlıova’ya gelen eğitim görevlisi Sevil Gündüz, “ Değişik yerlerden gelen arkadaşlarla Karlıova’da kamp kurduk. Burada Doğaya dön kendine dön projesi altında Karlıova’yı tercih ettik. İlla şehir hayatı gerekmiyor kaliteli bir yaşam için, aksine köyde doğanın içinde çok kaliteli bir yaşam içinde oluyorsunuz. Şehirin görültüsünden, kalabalığından, kirinden kurtuluyorsun. Şehirde evin camını açtığında karşında direk bir bina görüyorsun, burada camı açtığınızda doğanın içindesiniz, çiçekler, oksijen her şey var. Dağın tepesinde kar, aşağıda ise sıcaklık ve yeşillik. Gerçekten buralar anlatılmaz yaşanılır. Herkesin gelip buraları görmelerini isterim” dedi.

Diyarbakır’dan katılan Doktor Murat Artan, “Burada çeşitli paneller yapıldı, seminerler düzenlendi ve bir çok yeni bilgiler ve kazanımlar elde ettik. Kendi yaşamımızda eksiğimiz olan birçok şeyi burada gerçeğini ve doğrusunu öğrendik” dedi.

Yedi Bölge Kültür ve Sanat derneği Genel Başkanı Yazar Birsen Anacak, “Buraları ve insanlarını çok beğendim, çok güzel günler geçiriyoruz” dedi.

Karlıova’yı çok sevdiğini belirten Yazar Günvar Korkmaz, “Son anda gelmeye karar verdim, iyiki gelmişim, Doğası, insanı harika. Burada tanımadığım insanlarla bir araya geldim ve sanki yıllardır birbirimizi tanıyoruz. Keşf edilmesi gereken bir yer” dedi.

Karlıova doğasının bozulmadığını belirten yazar Fatma Özen Bilgiç, “Burada canlı bir doğa var, inanılmaz etkilendik. Biz şehir hayatında o curcuranın içinde tabiatın rengini bile unutmuşuz. Biz yazar çizerlerin buna ihtiyacı var. Burada yaşadıklarım yazacağım şiirlere konu olacaktır” dedi.

Doğaya dön kendine dön sloganıyla kampı yöneten, Sağlık, İletişim, Motivasyon, Eğitim ve Dayanışma Akademi (SİMED) Başkanı Psikiyatrist- Psikoterapist Dr. Fikret Zengin, “İsviçre’den Karlıova’ya gelip 25 arkadaşlar kamp kurduk. Buradaki sloganımız doğaya dön kendine dön. Endüstrileşmenin ve Teknik gelişmenin sonucunda insanlar kendi doğduğu büyüdüğü ülkeyi, yeri terk ediyor, şehirlere yerleşmek zorunda kalıyor, okumak için, iş için. Tabi bunları yapınca kendi doğası, gelenek ve göreneklerinde de kopuyor. Yani kendi kültürüne yabancılaşıyor. Burada doğa yürüyüşleri yapıyoruz, meditasyon ve sağlık konulu seminerler düzenliyoruz.   Buranın doğası önceden neyse öyle duruyor yani bakire bir doğa. Her şeyi olduğu gibi duruyor ve bu yüzden değerli ve kıymetlidir. Kendimi burada gayet rahat ve huzurlu hissediyorum, cennetin içinde olduğumu düşünüyorum” dedi. Haber Merkezi