Bingöl Üniversitesinde, ‘Hz. Peygamber Sevgisi ve Örnek Ahlakı’ konferansı gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş katıldı.

Karataş, “Peygamberi sevmek, O’na saygı göstermek, imanın tadını tatmak Allah’a yaklaşmaya vesiledir. Biz Peygamber Efendimizi ne kadar seversek onun da bizi ne kadar sevdiğini anlarız’’ dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak; “Bizim için çok kıymetli, olan konuk ve çok önemli olan bir konu var; ‘Hz. Peygamber Sevgisi ve Örnek Ahlakı’. Mustafa hocamızı davet ettiğimizde, memnuniyetle karşıladılar. Hocamıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“ALLAH RESULÜ’NÜN HER YÖNÜNÜ BİLMEMİZ, BİZİ O’NA YAKLAŞTIRIR’’

Allah’a inanan, ahirete kavuşmaya umut edenler için, Allah’ı çokça zikredenler için, her yönüyle en güzel örnek Allah Resulü’nün hayatıdır diyen Prof. Dr. Mustafa Karataş, “Allah Resulünün her yönünü bilmemiz bizi ona yaklaştırır. Peygamberimiz’in yaşamından en ufak kesitini bile kendine örnek alanlar rahat etmiş, ona hayran kalmıştır. Peygamberimiz çevresindeki tüm müminlere güler yüzle bakardı. Hiç kimseye sert konuştuğu, sert baktığı görülmemiştir. O, kalp kırmazdı, kimseyi incitmezdi. Çocuklara olan yaklaşımı da aynı şekildeydi. Onlara sert konuşmaz, tatlı sözlerle yaklaşırdı. Peygamber Efendimiz, çocukların eğitimine de önem verirdi. Kendi çocuklarını ve torunlarını güzel ahlakıyla yetiştirdi” şeklinde konuştu.

“BİR İNSANI GÖNLÜ NE KADAR GENİŞSE, SEVGİSİ DE O KADAR GENİŞTİR’’

Peygamberi sevmenin, O’na saygı göstermenin, imanın tadını tatmanın Allah’a yaklaşmaya vesile olduğuna vurgu yapan Karataş, “Biz Peygamber Efendimizi ne kadar seversek, onun da bizi ne kadar sevdiğini anlarız. Kur’an-ı Kerimde Peygamberimiz müminlere karşı düşkünlük derecesinde sevgi besliyor. Bir insanı gönlü ne kadar genişse, sevgisi de o kadar geniştir” dedi.

“DİNİMİZİN ÖZETİ İNSANA HİZMETTİR’’

Peygamber Efendimizin güzel ahlakından bahseden Karataş, “Onun ahlakı suretinde de güzeldir. Bize de örnek olan ahlakıydı. Dar günlerde, kıtlıkların olduğu zamanlarda ezan okunduğunda camide namaza başlamadan önce, camideki aç kalmış cemaati doyurur, daha sonra namaza başlardı. Buradan şunu anlıyoruz ki öyle bir ahlaka sahip Peygamberimiz var ki, farz bir ibadeti yani namazı erteleyip, önce açı doyurur sonra namazı eda ederdi. Dinimizin de özeti budur: İnsana hizmet’’ şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan kongre merkezinde gerçekleştirilen programa Bingöl Belediye Başkan Vekili Ahmet Altunhan, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Genel Sekreter Vekili . Öğr. Gör. Mesud Öğmen, kurum amirleri, akademisyenler, öğrenciler, idari personel ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

Program dinleyicilerden gelen sorular cevaplandıktan sonra sona erdi. (HABER MERKEZİ)