Kızılay tarafından Kovid-19 salgını ve sonrasında artış gösteren grip vakalarından dolayı kan stoklarının olumsuz etkilenmesinden dolayı ‘Ulusal Kan Bağışı Kampanyası" başlatıldı.

Türk Kızılay Diyarbakır Kan Bağış Merkezi görevlisi Yunus Küçükkaya, ‘Haydi Kan Dostum’ sloganıyla kan bağışlarının kabul edileceğini bildirdi.

Vatandaşların Bingöl Türk Telekom İl Müdürlüğü önünde 23 Ocak-05 Şubat 2023 tarihlerinde 10:00-18:00 saatleri arasında kan bağışı yapabileceğini belirten Küçükkaya, hastanelerde tedavi gören hastaların bir ünite kana ihtiyaç duyduğunu anımsattı.

“BAĞIŞ ORANLARI DÜŞTÜ, STOKLAR ERİYOR”

Kovid-19 salgını ve sonrasında artış gösteren grip vakalarından dolayı bağış oranlarının büyük oranda düştüğünü kaydeden Küçükkaya, “Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon kan bağışına ihtiyaç duyuluyor. Uzun süre saklanamayan bir tedavi aracı olan kanın, yılın 365 günü alınması, test edilmesi ve hastanelere gönderilmesi gerekiyor. Milletimiz adına Ulusal Kan Bağışı programını yürüten Kızılay’ın acil durumlar dahil günlük stoklarının 100 bin ünite civarında olması gerekiyor. Covid pandemisinin olumsuz etkisinin ardından yeni bir salgın olan influenza ile grip salgınına eklenen kış koşulları ise Kızılay’ın kan stoklarını olumsuz etkiledi. Ülke çapında ulusal kan bağışı seferberliği başlattık. ‘Kan Dostumuz Olun, Bu Kış Da Umut Olun’. Hali hazırda hastanelerde umutla kan bekleyen hastalarımız, sizin yapacağınız bir ünite kana ihtiyaç duymaktadır. Onların seslerine kulak vermek, dertlerine derman olmak sizin elinizde” ifadelerini kullandı.

“15 DAKİKANI AYIR, HAYAT KURTAR”

Vatandaşlara kan bağışını noktasında çağrıda bulunan Küçükkaya, şu ifadeleri kullandı: “Sadece 15 dakikanızı ayırarak, belki bir kanser hastasına, belki bir diyaliz hastasına, belki kan uyuşmazlığı teşhisi konulan bir bebeğe, belki bir trafik kazasında yaralanan hastamıza Umut olabilirsiniz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadirşinas Bingöllü vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum.”

“KAN DOSTUMUZ OLUN, BU KIŞ DA UMUT OLUN”

Küçükkaya, “Ülke genelinde olağan şartlarda günlük 9 ila 10 bin ünite arası kan bağışı toplanırken, yaşanan grip salgını ve soğuk havaların etkisiyle bu oran düşüş gösterebiliyor. Kızılay olarak, bu düşüşün önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak adına “Kan Dostumuz Olun, Bu Kış Da Umut Olun” sloganı ile “Sen de kan bağışla; 3 kalp sayende atsın, bağışınla yaşasın” kampanyası başlatarak, vatandaşlarımızı sürekli kan bağışı yapmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_