Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana mazlumlara yönelik yardım çalışmalarında bulunan İHH İnsanı Yardım Vakfı, bu kış da ‘İyilik Soğuk Geçirmez’ sloganıyla bağışçıların desteklerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) tarafından Suriye’deki ihtiyaç sahipleri için ‘İyilik Soğuk Geçirmez’ sloganıyla yardım kampanyası başlatıldı.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, “Tüm hayırseverlerimize, duyarlı kardeşlerimize sesleniyorum. Gelin zor durumdaki kardeşlerimizin kışı sıcak geçirmesine vesile olalım” dedi.

TEMEL İHTİYAÇLARA ULAŞMAK BİLE ZORLAŞIYOR

Gili, “Suriye’de 2011 yılından bugüne devam eden iç savaş, büyük acılara sebep oldu. Savaş süresince, yüz binlerce insan hayatını kaybederken, yüz binlerce insan da yaralandı ve sakat kaldı. Milyonlarca insan ise, hayatlarına ülke içinde ya da dışında mülteci olarak devam ediyor. Kamplarda, yaşamlarını sürdüren insanlar, çoğu zaman temel ihtiyaçlara ulaşmakta bile zorluklar yaşıyor. Kamplarda hayat, kış aylarında ise daha da zorlaşıyor. İnsanlar, soğuğa dayanıksız çadırlarda, donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor” diye konuştu.

“KARDEŞLERİMİZİ DONDURUCU SOĞUKTA YALNIZ BIRAKMAYALIM”

Suriyelilerin savaş haricinde açlık ve barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığını anımsatan Gili, “Suriye’de, başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri için temel gıdaların acil ulaştırılması şart. Savaş sebebiyle göç etmek zorunda kalan milyonlarca insan yıllardır zor şartlarda yaşıyor. Kış geldiği için ise dondurucu soğuk ve yağmur şartları daha da zorlaştırıyor. Maddi imkansızlıklar sebebiyle bot, mont, battaniye, soba ve kömüre ulaşamayan yüz binlerce aile var. Yağmur yağdığında kamplar çamurla doluyor ve çadırdan çıkıp yürümek dahi mümkün olmuyor. Kış ayının içerisindeyiz. Milyonlarca ihtiyaç sahibi yolumuzu gözlüyor. Bağışlarınızla, kardeşlerimizi dondurucu soğuklara karşı yalnız bırakmayalım. Acil olarak; kömür, sünger yatak, battaniye, yorgan, çizme, mont, atkı, bere, eldiven, un ve gıda ihtiyacı bulunmakta. Gelin hep birlikte onları ısıtalım, dondurucu soğukta yalnız başlarına bırakmayalım” ifadelerini kullandı.

SAVAŞTAN EN FAZLA ETKİLENENLER ÇOCUKLAR, KADINLAR VE YAŞLILAR

Kamplarda yaşamın gittikçe zorlaştığını kaydeden Gili, İnsanların, kamplarda ve harabeye dönmüş evlerde ağır kış şartlarından olumsuz etkilendiğini belirterek, “Kış kapıya dayandı. Soğuk hava, zorlu yaşam şartları ve hastalıklar başta mülteci kamplarındaki insanlar olmak üzere dışarıda kalan insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Suriye’deki savaş sebebiyle göç etmek zorunda kalan milyonlarca insan çadır kamplarda bir kış daha geçirecek. Kışlık kıyafetiniz ve yakacak malzemeniz yoksa kamplarda hayatta kalmak kolay değil. Yüz binlerce kişi imkansızlıklar sebebiyle kışlık kıyafete ve yakacak malzemeye ulaşamıyor. Geçen kış birçok aile, çöplerden topladıkları plastikleri, kağıt ve naylon parçalarını yakarak ısınmaya çalıştı. Desteklerinizle; kışlık kıyafetten battaniyeye, gıda paketlerinden çadır eşyalarına kadar yüz binlerce malzemeyi Suriye’ye ulaştırarak sıcacık iyilikler yaptık. Çocuklar yeni eldiven, atkı, bot ve montlarıyla soğuktan korundu. Kış tekrar kapıda. Gelin, Suriye’de çadırlarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine soba, yakacak, battaniye; çocuklara bot, mont atkı, eldiven ulaştıralım. Bizi bekleyenleri dondurucu soğuklarda yalnız bırakmayalım. Bu kampanyaya bankadan bağış yapmak isterseniz açıklama kısmına 13512 yazmanız yeterli” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_