Cumhuriyet Halk Partisi Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Düzce afet bölgesi ilan edildi peki ya Bingöl! 23.11.2022 tarihinde Düzce ilimizde gerçekleşen 5,9 büyüklüğündeki deprem sonucunda 2 kişi hayatını kaybetmiş, Düzce'de 37 , İstanbul'da 2 , Bolu'da 14 Zonguldak'ta 10 , Sakarya'da 26 ve Bursa'da 4 kişi olmak üzere toplam 93 yaralımızın olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

1 Mayıs 2003 tarihinde yerel saatle 03.27'de ilimizde gerçekleşen ve Türkiye'nin doğusunu etkileyen, 6,4 büyüklüğündeki depremde 176 insanımız hayatını kaybetti 625 bina çöktü veya ağır hasara uğradı.

2005 yılında merkez üssü Karlıova olan 5.7 lik depremde en az 106 ev ağır hasar aldı ve kullanılamaz duruma geldi.

2020 yılında gerçekleşen depremde 1 geçici köy korucumuz enkaz altında kalıp şehit düştü, 18 vatandaşımız yaralandı. Onlarca ev ve ahır kullanılamaz hale geldi.

KAF ve DAF üzerinde yer alan ve neredeyse her 5 yılda bir yıkıcı depremlerle sarsılan  Bingöl neden AFET BÖLGESİ ilan edilmedi ?

Yaşanan depremler üzerinden yıllar geçmesine rağmen tamamlanmayan konutlar ve ahırlar nedeniyle vatandaşlarımız hayatlarını konteynırlarda, hayvanlarını ise kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma çadırlarda devam ettirmekteler.

Yıllardır AKP ye rekor oylar veren Bingöl’ü çantada keklik sandıkları için mi ilimize karşı bu negatif ayrımcılık yapılmaktadır.

Depremzedelerimiz bir kışı daha konteynır ve çadırlarda geçirmeye mahkum ediliyor.

Deprem konutları ve ahırların bir an önce yapılmasını, Akp hükümetinin ilimize karşı uygulamış olduğu negatif ayrımcılık politikasına son vermeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_