Solhan’da 1980’li yıllarda yapılan taşkın su kanalı işlevini yitirdi. İlçe halkı, Giresun’daki sel felaketinin Solhan’da yaşanmaması için ilçeye yeni taşkın koruma kanalının yapılmasını istiyor.

'Neno'nun' Bütün Hayatı Sarı Lacivert 'Neno'nun' Bütün Hayatı Sarı Lacivert

Solhan’ın kuzeyindeki sel taşkınının ilçe merkezinde hasara yol açmaması için 1980’li yıllarda yapılmış olan ve şuan bir işlevi bulunmayan taşkın su kanalının tahrip olduğu, etrafa rahatsız edici kokuya neden oluyor. Mevcut kanal, evlerin ve iş yerlerinin altında kalmış, çoğu yerlerde ise duvarları çökmüş, hatta içinde ağaç bile yetişmiş ve işlevsiz hale gelmiş. Kanalın yerleşim yerinde olmasından dolayı duvarı çöken bölümlerde çocuklar oyun alanı olarak kullanıyor. Durum böyle olunca aileler çocukların sağlığından endişe ediyor.

YENİ KANAL ŞART!

Solhan’da sık sık meydana gelen sel felaketlerinin ilçeye zarar vermemesi adına ilçenin kuzeyinden güneyine inen yeni bir kanal ihtiyacını her gün dile getiren ilçe halkı; 1980’li yıllarda yapılan mevcut kanalın işlevini yitirdikten sonra tehlike arzettiğini söyledi.   İlçeye Yeni kanal yapılması olası sel felaketlerinin önlemesi için önemli bir önleyici araç olduğunu ifade eden ilçe halkı, “Geçtiğimiz günlerde Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından yaşanan felaket gözler önündeyken, Solhan ilçesinin de aynı duruma düşmeyeceğinin garantisi yoktur.” Dedi.

OLASI TAHRİBATTA YETKİLİLER SORUMLU

Bingöl’ün en çok sel felaketinin yaşandığı Solhan ilçesinde olası bir tahribatta yetkililerinin sorumlu olacağını dile getiren ilçe halkı, yıllardır DSİ’nin kendilerini oyaladığını söyledi. Yeni kanal için DSİ’nin 5 yıldır bir türlü ihaleye çıkmadığını ve ilçe halkını her seferinde oyaladıkları belirtildi.  HABER MERKEZİ