Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından uzmanların uyarıda bulunduğu ilk yer Bingöl olmuştu. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından Bingöl’de vatandaşlar endişe içerisinde. Bingöl’ün Arıcılar Köyünde cami minaresi, 2003 depreminden bu yana yaşanan her depremde hasar görmesine rağmen yıkılmadı. İlgili kuruluşlarca deprem performans analizi yapılan minare, rapor sonucuna rağmen yıkılmadı. Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından minare gözle görülür bir şekilde hasar ve eğim artarken, minarenin yıkılması talep ediliyor.

İlgili kurumlara defalarca resmi olarak başvurulmasına rağmen, kurumlar minarenin yıkımı için 2003’ten bu yana herhangi bir girişimde bulunmadı. 2013 yılında cami minaresinde yapılan deprem performans analizinde, 1991 yılında inşa edilen minarenin 2003 ve 2005 depremlerine maruz kaldığı ve minarenin alt kısmında çatlaklar tespit edildiği yer aldı.

Evinin camiye çok yakın olduğunu belirten bir köy sakini, “Yıllardır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, AFAD İl Müdürlüğüne, Bingöl İl Özel İdaresi ve Bingöl İl Müftülüğü gibi kurumlara resmi olarak başvuruda bulunuyoruz. Yapılan teknik çalışmalara rağmen minarenin yıkımı gerçekleşmedi. Minare her deprem sonrasında eğimi biraz daha artıyor. Kahramanmaraş depremi Bingöl’de de büyük bir şiddette hissedildi. Minaredeki hasar gözle görünür bir şekilde arttı. Hasarın olduğu teknik raporlarda da mevcut. Başvurduğumuz bütün kurumlar, kendi sorumluluklarında olamadığını söyleyip bizi sürekli yönlendirdiler. İlgili kurumların minarenin yıkımı için bir adım atmasını ve minareyi yıkmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Editör: MD MEDYA GROUP_