HÜDA PAR Bingöl il başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet Bingöl merkez İçmeler mahallesini ziyaret etti.

Ziyarete mahalle muhtarı ve sakinleri ile görüşen Alpaya, İçmeler (TOKİ) mahallesinde yaşanan mağduriyetler hakkında bilgi alıp mahalle sakinlerinin sorun ve taleplerini dinledi.

Ziyaret sonrası yazılı açıklama yapan Alpaya, İçmeler mahallesinde hizmetin yetersiz olduğunu ve yetkililerin mahalleye temel hizmetler noktasında yeterince adım atmadığını belirterek, ‘bu mahalle de merkez mahallelerden biridir ve üvey evlat muamelesi görülmesinden vazgeçilmelidir’ diyerek yetkilileri mahalle sorunlarının çözümü için göreve davet etti.

“Sokak köpekleri sorunu ciddi bir boyut kazandı”

Alpaya açıklamasında, “İçmeler mahallemizi ziyarete gittik, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledik. Kırsal bir mahalle olduğu için bölgede özellikle mahalle giriş kavşağında ışıklar yok. Mahallede ailelerin dinlenecekleri ve çocukların oynayacakları park alanları yapılması gerekir. Her mahallede olduğu gibi İçmeler mahallesinde de başıboş köpekler oldukça fazla ve ne yazık ki bu konuda hemen hemen her kesimin itiraz ve önerileri olmasına rağmen Belediye kısmi tedbirler dışında ciddi bir adım atmadı. Sokak köpekleri sorunu ivedilikle giderilmelidir.” dedi.

“Gençleri sanal alemden uzaklaştıracak alanlar açılmalıdır”

Gençlerin sportif faaliyetleri noktasında gençler için top sahası yapılması gerekir diyen Alpaya, “Dijitalleşmenin ayyuka çıktığı bu çağda gençleri ve çocukları sanal alemden az da olsa uzaklaştıracak faaliyetler ve sportif alanlar oluşturulmalıdır. Bu anlamda İçmeler mahallesine gençler için futbol oynayacakları sentetik saha yapılması gerekir. Ayrıca Belediye’nin her mahallede sportif alanlar oluşturulmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

“Binalar su sorunu yaşıyor”

Mahalle sorunlarından biri de su sorunu olduğunu ifade eden Alpaya, “İçmeler mahallemizde su sorunu var, mahalleli su sorununun çözümü için adım bekliyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi kronikleşmiş bir su sorununun olduğu ilimizde artık adım atma zamanı gelmedi mi?” dedi.

“Yaşam alanları oluşturulurken mezarlıklar da unutulmamalıdır”

Mahallenin bir başka önemli sorunu da mezarlık sorunudur diyen Alpaya,” Gelişen ve büyüyen yerleşim alanlarında insanlar cenazelerini gömecek alanlar bulmakta zorlanıyor. Artık insanlar çoğaldı ve yerleşim alanları farklılaştı ve mesafeler kişinin köyüne uzak hale geldi. Bölge insanı cenazelerini uzak köylerine değil de yakına defnetmek istiyor. Her zaman söylüyoruz bir hizmet olacaksa veya yerleşime açılacak alanlar oluşturulacaksa bu konu enine boyuna ve ilerisini düşünerek planlanmalıdır. Bu anlamda yaşam alanları oluşturulurken mezarlıklar da unutulmamalıdır.” İfadelerine yer verdi.

HÜDA PAR heyeti mahallelinin sorun ve taleplerini dinledikten sonra notlarını alıp sorunların takipçisi olacaklarını ve kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyip bölgeden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_