Bölge genelinde etkili olan kar yağışıyla birlikte Bingöl’de de kırsal alanda ve yüksek rakımlı bölgelerde kar kalınlığı 70 santimetreye ulaştı.

Kar kalınlığının istenilen seviyeye ulaşmasıyla kentin 2 bin 500 rakımlı Hesarek Kayak Merkezi'de sezon açılışını gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki kayak merkezi, kent merkezine 35 kilometre mesafede, 178 bin metrekare alan üzerinde bulunuyor. Hesarek Kayak Merkezi’nde bin 200 metre telesiyej, bin 100 metre teleski ve 200 metrelik baby lift pistleri ile misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen sezon açılışına TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Müdürü Mahmut Danayiyen, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Sezon açılışında İl Jandarma Komutanlığı personelince bayrak gösterisi ve dedektör köpeklerle tatbikat yapılırken, profesyonel kayakçılarda kayak gösterimi gerçekleştirdi.

 Açılışta konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla her yaştan insanların burada spor yaptığını söyledi.

Yılmaz, “Bu tür tesisler huzur ve güven ortamında gelişiyor ve bu noktalara geliyor. Bunun altını çizmek isterim. Bir zamanlar maalesef farklı bir imajı vardı bu bölgelerin. Farklı gündemler vardı, şuan da huzur ve güven ortamının pekiştiği bir ortamda gençlerimiz, çocuklarımız, öğrencilerimiz, her yaştan insanımız gelip spor yapıyor. Sosyal hayatını zenginleştiriyor. Bir yandan da bu tesisler yeni istihdam alanları oluşturuyor. Tabiat turizmi Bingöl’ün en temel sektörlerinden bir tanesi. Yaylarımızla kaplıcalarımızla, kayak tesislerimizle, güzel doğal varlıklarımızla Bingöl tabiat turizmi anlamında gerçekten çok güzel nimetlere sahip. İşte bu huzur ve güven ortamında hem sosyal hayatımız bunlarla zenginleşecek hem de yeni istihdam imkânları oluşmuş olacak. Bu bir zihniyet meseledir. Batıda ne varsa doğuda da o olacak anlayışının sonucudur. Yollarımızla, altyapımızla, spor tesislerimizle, eğitim ve sağlık altyapımızla çok şükür şuan da Doğu ve Güneydoğu, altyapısını tamamlamış, yeni atılımlar yapmanın eşiğindedir. Huzur ve güven ortamında artık özel yatırımlarında eskisinden çok fazla bölgemizde ortaya çıkmasıyla, yapılmasıyla inanıyorum ki gençlerimize çok daha iyi yaşam imkânları ve istihdam imkânları sağlayacağız. Bu da büyük şehirlere göçün önünde çok büyük bir engel olacak” dedi.

Şanlıurfa’dan arkadaşıyla birlikte kayak merkezine gelen Suzan Demir, “Bende Urfa’dan geldim. Ben de arkadaşım önerdi geldim buraya ve çok güzel bir yer. Çok eğlendik, kaydık. Bir sürü oyunlar oynadım. Ve çok mutluyum, iyi ki gelmişim, çok güzel anılarım oldu. Arkadaşlarıma söyleyeceğim, inşallah herkes gelecek buraya” dedi.

Deniz Çeçen ise, “Kaymaya geldik, güzel etkinlikler de olmaya başladı. Bu arada hem mini voleybol oynuyoruz hem de kaymaya geldik. Her şey çok güzel, bu imkânları sağlayan herkese çok teşekkür ederiz. Umarım daha çok kar yağar, daha güzel olur. İnşallah daha iyi gelişir buralar” şeklinde konuştu. (İHA)

Editör: MD MEDYA GROUP