Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Halifan köyünde kurulacağı iddia edilen ‘termik santral’ ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan, “Yapılan ihale termik santrali kurma ihalesi değil, sadece var olan kömürü ekonomiye kazandırma ile ilgilidir.” açıklamasının ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyen Sağlar, Bingöl Valiliğinin yaptığı açıklama doğrultusunda kendilerine bilgi verildiğini söyledi. İhale şartnamesinin kamuoyuyla paylaşılması ve süreçle ilgili görüşmeler yapacağını söyleyen Sağlar, bölgede termik santral kurulacağı yönünde bir açıklama olmadığını söyledi.

İl Başkanı Sağlar, “Valiliğin açıklaması oldu. Termik santral kurulumu yok. Linyit rezervleri çıkarılacak. Gelişmiş bütün ülkeler Linyiti ham madde olarak kullanıyor. Başta; Almanya, Rusya, Amerika. Bizde; Kahramanmaraş, Bolu, Muğla , Manisa, Kütahya, Adana, Ankara gibi birçok şehrimizde çıkarılıyor.”  dedi.

Bingöl İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalara da değinen AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar’ın açıklamalarının devamı şöyle:

“Haziran ayı başında İl Genel Meclis Grubumuza başkanlık yaptım. Köylere hizmet götürme (KÖYDES) kapsamında ilimize 43 milyon kaynak aktarıldı. TBMM Plan ve Komisyon Başkanımız Cevdet Yılmaz ve Milletvekilimiz Feyzi Berdibek’in desteğiyle köylerimize hizmet amaçla 400 milyon civarında ek kaynak sağlandı. 100 milyon liraya yakın İller Bankasından kredi alındı. Bütün bu kaynaklar vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için şehrimize kazandırıldı. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AK Parti’nin hizmet mührünün değmediği yer bırakmadan bütün köylerimizin ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız.

BELEDİYE BİNASI, ASKERİ ALAN VE YENİ YOLLAR:

Yeni Belediye hizmet binamızda da İl Belediye Meclis Grubumuzla toplantı gerçekleştirdik. 35 dönüm askeri alan belediyemize devredilmişti. Birinci Nizamiyeden Diş Hastanesi’ne doğru yol çalışması başladı. Şimdi Askeriye kavşağına kadar olan alanın devri için bu ay belediye meclisi karar alacak ve askeri ile protokol aşamasına geçilecek. 8 şeritli geniş yollarla trafiği rahatlatmak hedefleniyor.

Köylerimize Güneş Enerji Sistemi, Merkez Mahallelerimize Semt Sahaları, ilçelerimize tekstil fabrikaları, organize sanayinin büyütmesi, 501 işyeri kapasiteli yeni sanayi sitesi, kent meydanı, kültür mahallesi kentsel dönüşüm projesi gibi büyük projelerimizde devam ediyor.” 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Bingöl’e davet ettiklerini söyleyen Sağlar, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda son yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında söz alarak Cumhurbaşkanımızı Sütaş ve biten kamu yatırımlarının hizmete alınması ve açılışlarının yapılması için ilimize davet ettik. Talep edilen ve devam eden bazı yatırımlarla ilgili bilgiler arz ettim. Ziyaretle ilgili planlama yapılıyor. Tarih netleştiğinde sizlerle paylaşılacaktır.” dedi.