Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve oynaklıkla birlikte ulaşım sektöründe yaşanan kriz, giderek derinleşiyor. Rayiç artışıyla sıkıntılara direnmeye çalışan Bingöl S.S. 18 Nolu Motorlu Taşıtlar Kooperatifi, pes etti ve grev kararı aldı.

KAYA: “DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Grev kararını duyuran S.S. 18 Nolu Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Nihat Kaya, artan yakıt ve bakım maliyetleri nedeniyle zor günler geçirdiklerini aktardı.

Kaya: “80 otobüsle hizmet veriyoruz. Otobüslerin çalıştırılması şuanda zarardan başka bir şey değil. Yakıt fiyatları 4-5 kat artmış durumda. Yedek parça, bakım ve diğer masraflardaki ciddi yükseliş de cabası. Dışarıdan bakınca otobüslerin para bastığı sanılıyor ama için iç yüzü hiç de öyle değil. Dileyen gelip otobüsü alabilir, çalıştırabilir. Bu bizim mesleğimiz, işimiz, ekmeğimiz. Onca emek ve yatırımı bir anda çöpe atamayız. Direnmeye çalışıyoruz ama artık dayanacak gücümüz de kalmadı” dedi.

“GREVE MECBUR KALDIK”

Yakıt desteğine dönük taleplerinin karşılanmadığını, yeni rayiç de alamadıklarını belirten Kaya, grev kararının gerekçesini şöyle sıraladı: “Yaklaşık iki ay önce Bingöl Belediyesi'ne ve Valiliğe yakıt desteği talebimizi ilettik. Yeni rayiç verileceği söylendi. Maalesef iki ay geçmesine rağmen ne yakıt desteği yapıldı, ne de rayiç verildi. Artık gücümüz kalmadı. Kazandığımız da yakıta ve masraflara yetmez oldu. Çalışmamızın manası kalmadı. Biz de bu yüzden 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü, gün boyu grev yapma kararı aldık. Halkımızın bu hususta tedbirli olmasını istiyoruz” dedi.

“VATANDAŞ DA HAKLI, BİZ DE!”

Kararın vatandaşa yaşatacağı zorluğun da farkında olduklarını ancak içinde bulundukları sıkıntının aşılamayacak durumda olduğunu dile getiren Kaya: “Şehir içi tam bilet 4,5 TL, öğrenci 3 TL, Aktarma öğrenci 0,25 krş, tam 0,70 krş. Bu haliyle bile fiyatların yüksek olduğundan şikâyet eden vatandaş doğal olarak haklı. Ama biz ne yapabiliriz ki? Bizler de yeni rayiç yerine yakıt desteğinde ısrarcıydık. Ama Belediye, bunu karşılayacak güçlerinin olmadığını söylüyor. Bizim de bu gücümüz yok. Nasıl olacak bilmiyoruz ama bu haliyle araçlarımızı çalıştırmamız zarardan başka bir şey değil. Bu yükü daha fazla taşıyamayız. Zorunluluklardan kaynaklı grev kararı nedeniyle halkımızdan özür diliyoruz. Grev günü için ulaşımla ilgili tedbirlerini almalarını diliyoruz" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)