Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketi ile birlikte uzman isimlerden son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Uzman isimler tarafından fay hattına dair detaylı açıklamalar yer aldı.

Prof. Dr. Naci Görür, Bingöl-Karlıova'dan çok büyük bir ölçüde Marmara Denizi'ne kadar enerjisi tükettiği bildirildi. Erzincan ve Karlıova kesiminde bekleniyor. Pülümür'ün olduğu yer aldığı yukarı 7.4 büyüklüğünde yaşanabileceği belirtildi.

İstanbul hakkında sorular gelen Naci Görür sorulara yanıt verdi. Tarihe bakıldığında kronolojik olarak 500 yılda iki büyük depremin meydana geldiği dikkat çekti. Gölcük depremi ve Düzce depremi İstanbul depremi olarak kayıtlarda yer almıyor. Kayırlara göre 7 büyüklüğünün üzerinde olan depremler Orta Marmara fayında İstanbul depremi oluşturması yaklaşık olarak 250 yılda bir olmasına dikkat çekildi.

Deprem uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre İstanbul'da meydana gelen son büyük deprem 1766 yılında gerçekleştiği göze çarptı. 250 yılın geçmesiyle birlikte Orta Marmara Fayında yeni bir deprem riskinin oluştuğuna dikkat çekildi. (KARAR)

Editör: MD MEDYA GROUP_