Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu ile Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün katılımıyla ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ bilgilendirme konferansı gerçekleştirildi. Konferansa Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Aygün, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enis Karabulut, Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ahmet Cibik, Ziraat Yüksek Mühendisi Zekiye Ürüşan’ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık MYO Müdürü Doç. Dr. Nusret Özbay, tarımın dünyada,   ülkemizde ve özelde ilimiz açısından gün geçtikçe öneminin arttığını belirti.  Özbay, ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller’ projesi ile lisans ve ön lisans mezunlarının kendi istihdamlarını yaratabileceğini ifade ederek,  tarım ile ilgili eğitim almış öğrencilerin teorikte öğrendikleri bilgiyi pratikte kullanabilme olanağı sağlayacağını, projenin kapsamlı ve sürdürülebilirliği yüksek bir proje olduğunu söyledi. .

“PROJE GENÇ NÜFUSUN İSTİHDAMINA KATKI SAĞLIYOR”

Ziraat Yüksek Mühendisi Zekiye Ürüşan, ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi’nin  kırsal alanda yaşayan ve yaşamayı taahhüt eden üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamayı hedeflendiğini ifade ederek, “Bu çerçevede tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilere 100 bin  TL hibe verilmektedir” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında Meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun gençlere, başvurular değerlendirilirken kadın ve genç başvuru sahiplerine pozitif ayrımcılık yapılarak puan avantajı sağlanacak.

Eğitim durumu yüksek olan, kırsal alanda yaşamayı taahhüt eden, projelerine kendi öz sermayelerini katan ve mesleği ile aynı alanda proje uygulayan başvuru sahiplerine daha fazla puan verilerek öncelik tanınacak. Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri projelerine yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan projelere 100 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

Başvuruları başlayan projenin konuları ise şu şekilde olacak;

“Hayvansal üretime yönelik projeler kapsamında; Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, ipekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı.

Maksimum üretim kapasitesi 29 ton/yılı aşmaması koşuluyla, su ürünleri üretimine yönelik projeler kapsamında; Alabalık, yayın balığı, sazan, mersin balığı, tilapya, karabalık entansif üretim tesisleri veya kuluçkahaneleri, midye ve kara salyangozu entansif üretim tesisi.

Bitkisel üretime yönelik projeler kapsamında; Kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı, ormancılık projeleri, organik ve organomineral gübre üretim tesisleri, bitkisel üretimde zararlı organizmalar ile mücadelede kullanılan biyolojik veya biyoteknik mücadele ürünlerine yönelik üretim projeleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projeler, yöresel ürün ve coğrafi işaretli ürün üretimine yönelik projeler, bentlerinde belirtilen ve üretimi yapılan ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_