Karşıyaka Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen programa Vali Ekinci’nin yanı sıra Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) Başkanı Mehmet Mutlu, Belediye Başkan V. Ahmet Altunhan, kurum amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açış ve selamlama konuşmasını yapan Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) Başkanı Mehmet Mutlu, “Geleneksel oyunların dünyada bir ilki olan ‘Geleneksel Oyunlar ligi’ni yapıyoruz. Bu da çok başarılı bir şekilde hayat bulmakta, çocuklarımız çok mutlu olmakta. Bundan dolayı da biz federasyon olarak çok mutluyuz. Bingöl’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız ile birlikte planlamayı yaptık. Bingöl Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber bu oyunların ligini yaptık. Bugün de inşallah kupa ve madalya töreni ile bu sene ligimizi sonlandıracağız. İnşallah seneye çok daha fazla çocuğumuzun katılımı ile bu ligi devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye teşrifleri arz olunan Valimiz Kadir Ekinci ise şunları söyledi:

“Hepimizin yakından tanıdığı Lübnanlı ünlü yazar Amin Maalof şöyle diyor: ‘Bir insanın en kıymetli hazinesi çocukluğudur’

Çocukluk yıllarında biriktirdiğiniz rengârenk anılar, farklı mekânlar, büyüklerden dinlediğiniz masallar, yörenizin şarkıları, türküleri, mahalle aralarında oynadığınız oyunlar, oyunlardaki tekerlemeler bir ömür zihninizi besleyen ve geliştiren malzemelere dönüşüyor.

Diğer yandan günümüz eğitimcilerine kulak verdiğimizde biz büyüklere şunu söylüyorlar: ‘İçinizdeki çocuğu daima canlı tutun’.

Evet, her birimizin içinde dünden bugüne taşıdığımız bir çocuk var, hepimizin çocuksu yanları var.

Bunlar bizim en temiz, en masum, en samimi yanlarımız. Onları çağın farklı meşguliyetleri ile kirletmemeliyiz.

İşte bu kaygı ve hassasiyetle, ilimizdeki ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi’ etkinliklerini her yıl daha canlı, daha cazip ve kapsamlı tutmaya çalışıyoruz.

Sevgili çocuklar,

Yüzlerce bilgisayar oyunu da oynasanız yarınlarda bu oyunları anlatacak bir hafızanız ve hatıranız olmayacaktır.

Ama mahallenizin çocukları ile oynayacağınız sek sek veya mendil kapmaca gibi oyunlarla hem bedeniniz, hem zihniniz hem de sosyal ilişkileriniz yenilenecek ve daha da zenginleşecektir.

Bu oyunları bizler büyüklerimizden devraldık. İnşallah siz çocuklarımız üzerinden de yarınlara taşıyacağız.

Bu etkinliklerin artık bir bağımlılık olarak tanımlanan telefon, tablet, bilgisayar ya da bazı kötü alışkanlıklara karşı çocuklarımızı bir nebze de olsa koruyacağına yürekten inanıyorum.

Onun için el birliği ile bu programları destekleyelim, geliştirelim.

Bu duygularla, ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi’nin hayırlara vesile olmasını diliyor, programda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Kendi değerleri ile büyüyecek ve kendi kültürünün temsilciliğini yapacak siz değerli çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum.

Önümüz yaz tatili. Sağlık ve huzurla geçireceğiniz bir tatil diliyorum. Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından devam eden programda öğrenciler tarafından ‘mendil kapmaca’, ‘sek sek’ gibi oyunlar oynandı.

Halk Oyunları gösterisi ile devam eden ‘Geleneksel Çocuk Oyunları Ligi Kapanış Töreni’ öğrencilere madalya ve kupa verilmesi ile emeği geçenlere plaket takdiminin ardından sona erdi. Haber Merkezi

Editör: MD MEDYA GROUP_