Merkez Genç Caddesi Saat Kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasına, onlarca fırın çalışanları ve STK temsilcileri katıldı.

Fırın işçileri adına açıklama yapan Murat Bulut, işçilerin taleplerini sıraladı.

Bulut, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Her öğün sofranızdan eksik olmayan, o güzel ve pişkin ekmeği üreten biz fırın işçilerinin ne iş, nede sosyal güvencesi var. Yasalarda yazan sekiz saat çalışmamız gerekirken on dört saat çalışıyoruz. Haftalık dinlenme hakkımız yok denecek kadar azdır. Sigortamız yok, çünkü işverenler bizim yerimize eşini, dostunu, çocukları ve yakınlarını sigortalı gösteriyorlar, onlar emekli oluyor, biz mezarda emekli oluyoruz. Düğünümüz olur cenazemiz olur gidemeyiz. Bayram olur, seyran olur gidemeyiz. Hamur yoğurmayı, ekmek pişirmeyi bekler. Maaşlarımız çok düşük, maaşlarımızın düşük olmasının sebebi Bingöl’de ekmek fiyatının resmi rayiç fiyatı 7,5 lira olmasına rağmen, Bingöl fırıncıları arasındaki rekabet nedeniyle oluşan düşük fiyat, ortaya çıkan ekmek fiyat kırımının faturasını biz işçilere çıkarıyorlar. Halka ucuz ekmek yedirmenin faturasını biz işçilere kesiyorlar, faturayı biz ödüyoruz. Belediye başkanı, esnaf ve sanatkarlar odası başkanı kendi arasında anlaşarak bizim emeğimizden kısarak sosyal güvencemden kısarak, sözüm ona halka ucuz ekmek vermekle övünüyorlar. Bingöl halkı şunu bilmeli, yediğiniz her lokma ekmekte bizim emeğimiz, alın terimizi var. Bingöl Valisi, Bingöl Belediye başkanına şunu söylemek istiyoruz, ekmek ucuza satılsın buna itirazımız yok, ama bizim emeğimiz üzerinden ekmeğin ucuza satılmasına razı değiliz. Haklarımızı ve emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bingöl idaresi ve kamu kurumlarının yaptığı açıklamalar, yerel gazeteler Bingöl'de ekmeğin pahalı olduğunu söylüyor. Halkın mağdur olduğunu dile getirerek bizim emeğimizi, hakkımızı kısarak ekmeği ucuza sattıklarını biliyoruz. İşverenler ve fırın sahipleri biz hakkımızı talep ettiğimizde bize ekmek ucuz, biz rayiç alamıyoruz o yüzden sizin hakkınızı veremiyoruz diyorlar. Türkiye'nin her ilinde çevre iller dahil olmak üzere 200 gram ekmek 5 TL olması Bingöl fırıncılarının 350 gram ekmeği 5 TL satmasıdır. Bizim hakkımızı tam vermedikleri için ekmeği ucuza satıyorlar. Bizim bu adaletsizliğe ve düşük ücretle çalışma koşullarına itirazımız var. Taleplerimiz açık ve nettir.

İşverenlerin arasındaki rekabetin sorumlusu biz değiliz, ücretlerimizin arttırılmasını istiyoruz,

Haftada bir gün dinlenme hakkı istiyoruz,

Tüm işçilerin amasız, fakatsız sigortalarının yapılmasını, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesini istiyoruz,

Haftada 45 saat çalışma hakkı istiyoruz, günde 14 saat çalışma son bulsun diyoruz,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, valilik ve belediye denetim görevini eksiksiz yaparak, işverenler arasındaki rekabete son verilmesini talep ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_