TMMOB Bingöl İl Koordinasyon Kurulu, Bingöl’de yaşanan fahiş kira artışlarına tepki göstererek kamunun müdahalesini istedi. Yapılan yazılı açıklamada, inşaat maliyetlerindeki artışın konut imalatını etkilediği ve konut ihtiyacının arttığı vurgulandı. Bu durumun ekonomik sıkıntılarla birleştiği ve vatandaşların hayat standartlarını olumsuz etkilediği belirtildi. Deprem sonrasında afet bölgelerinde baş gösteren kira ve emlak fiyatlarındaki fırsatçılığın tüm ülkeye yayıldığı ifade edildi.

Açıklamada, mülk sahiplerinin vergi ödemediği ve harç bedellerini düşük gösterdiği de dile getirilerek bu durumun toplumsal sorumluluk çerçevesinde ele alınması gerektiği vurgulandı. Fırsatçılığa dayalı bu tutumların hem yurttaşların mağduriyetine hem de kamu zararına yol açtığı belirtilerek bu duruma karşı çözüm önerileri sıralandı.

Çözüm önerileri üç maddeyle özetlendi:

1- Kamunun, yüzde 300 – yüzde 600 arasında kira artışı yapan mülk sahiplerine karşı acil bir uyarı niteliğinde açıklama yapması gerekmektedir.

2- Kira ve emlak satışlarını denetleyen kamu kontrol bürolarının kurulması ve bu büroların kira ve satış fiyatlarını bölgesel faktörlere göre sınıflandırarak fırsatçılığa ve ranta müdahale etmesi gerekmektedir. Ayrıca gereğinden yüksek fiyatlarla kiralama veya satış yapan mülk sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

3- Bingöl Merkez Kültür Mahallesi’nde yapımı devam eden bin 172 dairelik toplu konut yaşam alanının tamamlanarak halkın kullanımına sunulması, arz-talep dengesine katkı sağlayacaktır.

Editör: MD MEDYA GROUP_