HÜDA PAR Bingöl il başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Adaklı ve Kığı ilçelerini ziyaret etti.

Bingöl'ün Kuzey ilçelerinden Adaklı ve Kığı ilçelerine ziyaretlerde bulunan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Kuzey ilçelerinin sadece yaz sezonunda aktif olduğunu belirterek ulaşım sorunundan dolayı ilçe esnafının kış aylarında ekonomik olarak çok zorluklar yaşadığını dile getirdi.

Bingöl'ün Adaklı ve Kığı ilçelerinde resmî kurumları ziyaret eden Alpaya ve beraberindeki heyet Kığı ve Adaklı halkının sorunlarını yerinde dinlemek üzere ilçe halkı ve esnafı ile bir araya geldi. Alpaya ziyaret sonrası ilçedeki sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Kuzey ilçelerimizde sadece yazın hayat var”

Ziyaret sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “Kuzey ilçelerimiz ziyaretleri kapsamında Adaklı ve Kığı ilçelerimizi ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde esnaf ve halkı dinledik. Esnafların en büyük sorun ve sıkıntıları pahalılık olduğunu gördük. Esnaf elektrik fiyatlarından şikayetçi. İlçelerimizde batı tarafına göç edenler çok. Bu ilçelerimizin merkezlerle bağlantı yolları sıkıntılı. Bu konu hakkında diğer Kuzey ilçelerimiz üzerinden de çağrıda bulunmuştuk. Buradan çağrımızı yineliyoruz, bu ilçelerimiz konum itibariyle güzel yerleşim yerlerine sahip. Dolayısıyla bu ilçelerin yolları bir an önce yapılıp faaliyete geçmesi lazım. Bu sayede ilçede yerleşik hayat daha fazla olur ve göç azalmış olur. İnsanlar buraya sadece yazlık değil de kışlık olarak da kullansınlar. Esnaflarımızın en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de kış aylarında buralarda fazla kimselerin olmayışı, çoğunlukla yurtdışı ya da başka illere göç ettiklerinden dolayı sadece yazlık olarak burada kalıyorlar. Yazın biraz hareketlilik var ancak kışın özellikle esnaf deyim yerindeyse kan ağlıyor.” İfadelerine yer verdi.

“İlçeye Erzurum ve Erzincan bağlantı yolları yapılmalıdır”

Alpaya, “Yetkililere çağrıda bulunuyoruz, bu ilçelerimizin yolları gerçekten de sıkıntılı, gelip bu yolları yerinde görsünler ki biliyorlar ancak bilmek yeterli değil, bu konuda bir an evvel bu ilçelerimizin yollarının yapılması için mutlaka bir girişimde bulunsunlar diyoruz. Kuzey ilçelerimizin yolları açılırsa ilçelerde farklı iş alanları olmuş olur. Kığı’da bulunan barajda hidroelektrik santrali var, sıradan bir ilçe değil, eski bir ilçedir. Bu ilçelere ulaşım için yollar açılmalı. Sadece buraya değil Erzurum ve Erzincan’a ulaşım için de bağlantı yollar olsun. Tüm bunlar olduktan sonra inşaallah bölgede daha büyük gelişmeler olur ve bölge insanı rahat eder.” İfadelerini kaydetti. Heyet esnaf ziyareti sonrası ilçeden ayrıldı. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_