Bingöl İl Derneği öncülüğünde Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki Bingöl derneklerinin destekleriyle İstanbul'da, Elazığ Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde ise Elazığ'da 12 Aralık Dünya Bingöllüler Günü nedeniyle program düzenlendi.

Bingöl İl Derneği (BİNİLDER) ev sahipliğinde Eyüpsultan Belediyesi Kültür Merkezi'nde "12.12 Dünya Bingöllüler Günü dolayısıyla sosyal ve kültürel etkinlik düzenlendi.

Adana, Ankara, Malatya, Elazığı, Gaziantep, Osmaniye, İzmir, Bursa, Kocaeli başta olmak üzere Türkiye'nin değişik kentlerinde faaliyet gösteren il dernekleri ile İstanbul'daki Bingöl il, ilçe ve köy derneklerinin destek verdiği programa, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı.

BİNİLDER Başkanı Halis Atar, programda yaptığı konuşmada, geceye gösterilen yoğun ilgiden dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bingöllü Şair ve Halk Ozanı Abdurrahman Delen'in mini konser verdiği geceye katılanlar, çalınan müzik eşliğinde halay çekti, bir arada olmanın coşkusunu yaşadı.

ELAZIĞ'DAKİ KUTLAMA

Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 12 Aralık Dünya Bingöllüler Günü nedeniyle Paşabey Düğün Salonu’nda düzenlenen programa Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Sancak Belediye Başkanı Nusret Koçin, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dernek Başkanı Ali Barhturmuş, programın açılışında yaptığı konuşmada, birlik ve bereaberliğin önemine değindi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da Bingöl ve Elazığ'ın aynı coğrafyada aynı kültürde birlikte hareket eden kültürel kaynaşmayı vücudumuzun her zerresine kadar hisseden ve aynı zamanda kardeşlik misyonumuzu yüreğimizde hisseden gönül bağı olan iki kardeş şehir dolduklarını söyledi.

Elazığ'da yaklaşık 30 bin Bingöllüye ev sahipliği yaptıklarını anlatan Şerifoğulları, "Bizler kız almışız, kız vermişiz, akraba olmuşuz. Bizler aynı sofrayı paylaşmışız, bir ekmeği ikiye bölmüşüz, dost olmuşuz, arkadaş olmuşuz, yar olmuşuz, yaren olmuşuz. Bir ve beraber olmuşuz. Benim bir tarafım Bingöllü. Babamın annesi Bingöllü. Bundan da gurur duyuyorum." dedi.

Bingöl Sancak Belediye Başkanı Nusret Koçin ise 12.12 Bingöllüler Günü'nün hayırlı olmasını dileyerek, "Benim bir tarafım doğduğum yerin Bingöl olması hasebiyle diğer taraftan ömrümün çoğunu geçirdiğim, çok sevdiğim, gerçekten de her gün anılarımla Elazığ’da yaşadığımız güzel anılarımızla yad ettiğimiz güzel Elaziz’imizde bu akşam sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluklar duyduğumu ifade etmek istiyorum." diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_