Genç ilçesinde 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Genç İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa bir çalışma düzenlendi.

Düzenlenen çalışmada okul öncesi ve ilkokul öğrencileri ile down sendromlu çocuklar, Nuri Özaltın İlköğretim okulunda düzenlenen etkinlikte pasta kutlaması, müzik şöleni, pastel boya ve sulu boyalarla çeşitli etkinlikler yaptı.

Amaçlarının Down sendromlu çocuklarla öğrencileri buluşturmak olduğunu dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, “Burada karşılıklı iki yarar söz konusu. Birincisi down sendromlu öğrencilerimiz normal öğrencilerle buluşuyor. Artı normal öğrenciler de toplumda böyle öğrencileri olduğunu, onlarında kendilerinden çok farklı olmadıklarını görüyorlar. Güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Genç İlçe Sağlık Müdürü Burak Bozgan ise, 21 Mart’ın Down Sendromu Farkındalık Günü seçilmesinin nedeni bu bireylerde 21'inci kromozomun 3 tane olmasını simgelemesi olduğunu belirtti.

Bozgan, “Bizler de bu vesileyle down sendromlu öğrencilerimizle güzel zaman geçiriyoruz. Aslında yaşıtlarından çok da farklı olmadıklarını aynı şeylerle mutlu olduklarını görüyoruz ve dünyanın farklılıklarla güzel olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. (İHA)