Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğalgaz fatura desteği başvuruları alınmaya devam ediyor. İhtiyaç sahiplerinin başvuru yapabileceği doğalgaz yardımı e devlet ekranı üzerinden yapılıyor. Henüz başvuruda bulunmamış kişiler "e-Devlet üzerinden doğalgaz yardımı (desteği) başvurusu nasıl yapılır?" sorusuna yanıt arıyor. Doğalgaz desteğinden 4 milyon hane yararlanacak ve belirli şartları taşıyan ailelere yılda iki defa olmak kaydıyla 450 TL ile 1150 TL arasında değişen doğalgaz yardımı verilecek. Peki Doğalgaz fatura desteği başvuru nereden yapılır? 2022 Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, 450-1150 TL fatura yardımı kimler alabilir? İşte bilgiler

450-1150 TL doğalgaz desteği başvuruları e devlet ekranı üzerinden alınıyor. Isınma yardımı olarak bilinen doğalgaz yardımı için henüz başvuru yapmamış olan vatandaşlar Doğalgaz desteği 450-1150 TL yardım başvurusu nasıl yapılır, nereden başvurulur, kimler alabilir, şartları nelerdir sorusuna yanıt arıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz yardımı kapsamında son 3 günde e-Devlet üzerinden 216 bin başvuru aldıklarını açıkladı. İşte doğalgaz yardımı başvuru ekranı ve tüm bilgiler…

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU VE ÖDEME TARİHLERİ 2022

Vatandaşların kış aylarında ısınabilmesi adında geçtiğimiz yıllarda yapılan kömür yardımı olarak gerçekleştirilen maddi desteğe doğalgaz yardımı da eklendi. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 450-1150 TL tutarında ödemeden oluşan destek yapılacak. Doğal gaz yardımı kapsamında son 3 günde e-Devlet üzerinden 216 bin başvuru alındı. İşte doğalgaz yardımı başvurusu e devlet ekranı...

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bir süredir konuşulan ve beklenen doğalgaz desteği hakkında detayları Bakan Derya Yanık açıkladı. Kömür yardımı yaptıkları kadar doğalgaz için de bütçe ayıracaklarını söyleyen Bakan Yanık, 3 milyar liralık yardım bütçelerinin 4 milyon hanede kullanılacağını aktardı.

Yapılacak yardımdan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar e-devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bölümüne giderek bilgi alıp başvuruda bulunabilir.

216 BİN BAŞVURU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Twitter'daki hesabından, Doğalgaz Tüketim Desteğine ilişkin açıklamada bulundu.

Yanık, "Doğal gaz yardımı kapsamında son 3 günde e-Devlet üzerinden 216 bin başvuru aldık. Daha fazla vatandaşımıza ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağına ilişkin bilgi veren Yanık, ödemenin hak sahibinin PTT hesabına yatırılacağını bildirdi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ HER AY MI ÖDENİYOR?

Bakan Derya Yanık yaptığı açıklamada;

"Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Öyle ki kömürün 2 katından fazla hane sayısı. Senelik 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz. Yani, ödemelerimiz ısıl haritaya göre belirlenmiş 450 lira 1150 lira arasında değişiyor bölgesine göre. Belirttiğimiz tarihleri geçmemek, eğer mümkün olursa daha erken sürelerde yapmak için yoğun bir gayret gösteriliyor." dedi.

Bakan Yanık, doğalgaz yardım ödemelerinin üçer aylık dönemler halinde yılda iki kez gerçekleştirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

YARDIM MİKTARI, ISIL DEĞERLERLE OLUŞTURULAN ENDEKSE GÖRE BELİRLENDİ

Yardım miktarı belirlenmeden önce Bakanlık bünyesinde oluşturulan ekiplerce, Türkiye genelinde doğalgaz altyapısı olup kömür desteğinden yararlanan hanelerin talepleri alındı. Buna ek olarak doğalgaz desteğinin hangi koşullar baz alınarak sağlanabileceğine ilişkin çalışmalar yürütüldü.

Bakanlıkça, bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere paydaş kurumlarla birlikte detaylı bir çalışma yürütüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin her bölgesinin farklı iklim koşullarına sahip olduğunu göz önünde bulundurarak, bölgelerin ısıl değerlerine göre endeks geliştirdi.

Endeks, tüm ilçelerin Meteoroloji Genel Müdürlüğünden her bir ölçüm noktası için saatlik bazda son 4 yıllık sıcaklık verilerinin uluslararası yöntemlerle değerlendirilmesiyle oluşturuldu, bölgelere verilecek destek tutarı saptandı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLA

KAYNAK:SABAH