Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, 2021-2023 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetleri basın toplantısında açıkladı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi başkanlığında, merkez Kayapınar ilçesindeki bir otelde gerçekleşen toplantıya, genel müdür yardımcıları ile yerel ve ulusal yayın temsilcileri katıldı. Toplantıda, 2021-2023 döneminde DİSKİ’nin kent genelinde gerçekleştirdiği çalışmalar ele alındı.

Dicle Nehri çevresi atıklardan temizlendi Dicle Nehri çevresi atıklardan temizlendi

Burada konuşan Tutşi, su idareciliğinin zor iş olduğunu ve bu işin üstesinden geldiklerini ifade etti. Tutşi, “Hepinizin malumu, DİSKİ olarak 15 bin 272 kilometrekare alanda, 13’ü kırsal olmak üzere 17 ilçemizin tamamına bin 47 mahallemizde hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerden 1 milyon 818 bin Diyarbakırlı hemşerilerimiz faydalanıyor. Büyük bir vazife ifa ediyoruz. Bu vazifeyi şehrimize ve ülkemize hizmet etme şuuruyla yapıyoruz. Daha önce birçok kez söylemiştim yine söylemek istiyorum. Su idareciliği zor iştir. Tüm yatırımı yerin altına yaparsınız. Yerin altına adeta bir şehir daha kurarak yerin üstündeki günlük hayatın kesintisiz akması için 7/24 durmadan çalışırsınız. Barajdan, kaynaklardan ve sondajlardan suyun teminini, isale hatları, yağmur suyu ve atık su kanalları, kanalizasyon hatları suyun sağlıklı iletimini, bilişim teknolojileri de suyun takibini sağlayan hayati yatırımlardır. Bu yatırımların hiçbiri, sorun olmadan eksikliği hissedilmez. Su kesilmeden sebebi merak edilmez, kanal taşmadan kıymeti pek fark edilmez. Suyun üretimi, taşınması, arıtılması, deşarj edilmesi, tesislerin işler tutulması ve işletilmesinde büyük emeklerin olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Bugün kent merkezi ve kırsal mahallelerdeki sorunların çoğunu kademe kademe bir plan dahilinde çözdüklerini söyleyen Tutşi, “Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Burası bizim evimiz. Çok değil sadece birkaç yıl önce; kırsal ilçelerimizin çoğunda düzenli su verilememekte, içmesuyu şebekeleri kötü durumdaydı. Tüm ilçelerimizin kanalizasyon şebekeleri yetersiz ve atıksuları arıtılmadan deşarj edilmekteydi. Kayıp kaçak oranlarımız yüksek, tahsilatlarımız çok düşüktü. Kırsal mahallelerimizin birçoğunda sağlıklı ve sürekli içmesuyu sağlanamıyordu. Bugün hamdolsun kademe kademe bir plan dahilinde sorunları çözdük” diye konuştu.

Kayıp kaçakları azalttıklarını, tahsilatların arttığını dile getiren Tutşi, şunları kaydetti:

“Tüm ilçelerimize artık 24 saat aralıksız su verebiliyoruz. 4 ilçemizin arıtma tesisini bitirip devreye aldık, 5 ilçemizin ihale aşamasında olduğunu gururla söylemek istiyorum. 2 ilçemizin projeleri bitmek üzere. En kısa sürede tüm ilçelerimizi atıksu arıtma tesislerine kavuşturacağız. Projelerimizi 1-2 yıllık değil, artık 15-20 yıllık planlamalar yapar hale geldik. Büyük yatırımlara imza attık. Büyük projeler ürettik. DİSKİ arttık kendi enerjisini üretebilecek konuma geldi. 2021 yılında DİSKİ Genel Müdürü olarak göreve başladığımda, DİSKİ’nin sloganını ‘Su Gibi İşler’ diye belirlemiştik. Su gibi işlemek; durmadan çalışmak, şehrin her noktasına hizmet götürmek demekti bizim için. Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte; su gibi hayatlar, şeffaf ve temiz işlere imza attık hamdolsun. Bundan böyle DİSKİ; borcu olmayan, çalışanlarının maaş ve sosyal haklarını aksatmadan ödeyebilen, hizmet ağının her santimine hakim, yatırımları ile Diyarbakır’ın su geleceğini sağlama alan göz bebeğimiz bir kurumdur” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: iha