Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitenin “2022-2023 Akademik Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda ulusal ve yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Bugün gelinen noktada Bingöl Üniversitesi’nin öğrenci sayısının 17 bine yaklaştığını söyleyen Rektör Çapak, “Bu sayı, ilimiz için hatırı sayılır bir rakam. Önemli olan öğrencilerimizin nitelikli olarak yetişmesidir. 30 farklı ülkeden 600’e yakın yabancı uyruklu öğrencimiz var. Hedefimiz, yabancı öğrenci sayımızı tüm öğrenci sayımızın yüzde 10’ununa çıkarmak. Birçok alanda faaliyetlerimiz devam ediyor. Üniversiteler arasında çok iyi bir sıralamaya sahibiz. Yayın ve atıf sayımız çok iyi. Üniversitemiz, tüm şehrin üniversitesidir ve şehrin top yekûn olarak sahiplenmesi gereken değerli bir kurumdur” dedi.

“BÖLGESEL KALKINMA ALANINDA ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Bingöl Üniversitesi’nin 2016 yılının Ekim Ayı’ndan itibaren “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Alanı”nda pilot üniversite seçildiğine dikkat çeken Çapak, bu alanda güzel çalışmaların olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu: “Arıcılıkla ilgili Türkiye’de olmayan sadece Bingöl Üniversitesi’nde olan bir alt yapı var. Arı kompleksi çalışmalarımız devam ediyor, ikinci bir binamızı da yapıyoruz. Bu alan, arıcılıkla ilgili laboratuvarlara ek olarak atölyelerin olduğu bir alan. Bal ormanı ve bal merası ile ilgili çok güzel alanlar oluşturuluyor. Bingöl Balı’nın ‘coğrafi işaret’ alma sürecinde Bingöl’ün farklı 108 noktasına 4 yıl boyunca arı kovanı bıraktık. Bu basit bir şey değil ve her ilçeden her bölgeden numuneler alındı. Dolayısıyla Bingöl Balı'nın coğrafi işareti herhangi bir bitkinin işaret belgesi değil, herhangi bir köyün işaret belgesi değil herhangi bir ilçenin işareti değil tüm Bingöl coğrafyasının bütün florasının aslında bir işaret belgesi. Onun için çok kıymetlidir.”

“COĞRAFİ İŞARET SÜRECİNİN DENETLEME SÜREÇLERİ 3 FARKLI DÖNEMDE OLACAK”

Bingöl Balı’nın coğrafi işaret sürecinin üç farklı dönemde denetleme sürecine gireceğini belirten Çapak,  “Bu denetleme süreçlerinde de Ticaret ve Sanayi Odası, Bingöl Belediye Başkanlığı, Bingöl İli Arıcılar Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Üniversite var. Bir komisyon kuruluyor ve bu komisyon da coğrafi işaret belgesi ile balını piyasada satmak isteyen arıcıların ballarını denetleyecek. Avrupa birliği coğrafi işaret belgesi sürecinde ise yetkililer Bingöl’e gelerek arıcılarımızı ziyaret edecek. Arıcılarımızın ballarından gerekirse numune alacak. Ondan sonra süreç yürüyecek. Türkiye’deki bütün ballar arasında Bingöl Balı'nın, Sanayi Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’ne taşınması şehrin tanıtımı açısında önemli bir şey.  Bir de biliyorsunuz Bingöl’ün yerel arıları tespit edildi. Biz sürekli arıları taşıyoruz ve bu maliyet açısından ciddi bir sorun. Bingöl’ün coğrafyasına uygun yerel arı tespit edildi ve bu alanda projelerimiz devam ediyor.  Önümüzdeki zamanlarda bunlardan elde edilecek bilgilerle belki de arılarımızı başka bir yere taşımaya gerek kalmayacak. Şunu da belirtmek isterim ki, üniversitemiz sadece bir arıcılık üniversitesi değildir” şeklinde konuştu.

“FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON FAKÜLTEMİZ KURULDU”

Bölgenin ilk, ülkemizin dördüncü fakültesi olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi kurduklarını belirten Çapak, ilimizdeki Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin bu fakültemize devri için çalışmalara başladıklarını, fakültenin açılması ile birlikte komşu illere ve komşu şehirlere hizmet edeceklerini de söyledi.

“DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ HASTANESİ 2024 YILINDA BİTECEK”

Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin 2024 yılının Mart Ayı’nda biteceğini belirten Çapak, bu hastanenin aynı anda 102 kişinin tedavi olabileceği 15 bin metrekarelik bir alana sahip olacağına dikkat çekti. Çapak, 500 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi’nin bitirilmesi ile birlikte buranın bir araştırma hastanesi olması ile ilgili olarak da çalışmalara başladıklarını ifade etti.

“ÜNİVERSİTEMİZİN LOGOSU DEĞİŞTİ”

Bingöl Üniversitesinin logosunun değiştirildiğini söyleyen Rektör Çapak, “bunun için 100’den fazla çalışma yapıldı. Yeni logomuz senato kararıyla değiştirildi. Bundan sonra kurumsal kimlik açsından tüm birimlerimiz tek logo kullanacak” dedi.

Üniversite Sosyal Tesisleri’nde yapılan basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcılar Prof. Dr. Hasan Çiftci, Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan ve Genel Sekreter Vekilimiz Öğr. Gör. Mesud Öğmen katıldı.   (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_