Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük bir yıkıma sebep olurken, binlerce can kaybına da yol açtı. Arama kurtarma faaliyetlerinin aralıksız devam ettiği deprem bölgelerinde enkazların büyük çoğunluğu yıkımın geniş bir alana yayılmasından dolayı henüz kaldırılamadı ancak ekipler tüm gayretiyle mücadelesini sürdürüyor.

Depremden yaralı olarak kurtarılanların tedavisi devam ederken, tüm devlet olanakları hayatta kalan depremzedeler için kullanılıyor. Bu kapsamda çevre illerdeki Kredi Yurtlar Kurumu'na ait tüm yurtlar depremzedeler için hazırlandı.

BİNGÖL'DE 70 DEPREMZEDE AĞIRLANIYOR

Bu kapsamda 5 Bin kişilik yurt kapasitesi bulunan Bingöl'de de depremzedelerin ağırlanmasına balandı. Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adıyaman ve Malatya'dan getirilen 70 depremzede, Bingöl'deki yurtlara yerleştirilerek iaşeleri karşılanmaya başlandı.

Misafir edilecek depremzede sayısının artacağı belirtilirken, yurtların öğrenci kullanımına ise ikinci bir emre kadar kapatıldığı ifade edildi.

Yurtlarla ilgili detayları ve iletişim bilgilerini sosyal medya hesabından paylaşan Bingöl Valiliği, konaklatılacak depremzedelerin deprem bölgesinde ikamet edip etmediklerinin sorgulandığını, buna göre gerekli işlemlerin gerçekleştirilerek ivedi şekilde yerleştirmelerin yapıldığını bildirdi.

Bireysel müracaatların yanı sıra deprem bölgesindeki Valilik, AFAD ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerinin yönlendirmesiyle de kabullerin yapıldığı öğrenildi.

Bingöl'deki yurtlarda konaklamak isteyen depremzedeler için irtibat;

Zülküf KOÇİNKAĞ: 0.534 796 48 05

Orhan ERCAN: 0.530 933 45 89 (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_