Bingöl’de yaşanan doktor eksikliği vatandaşları mağdur ediyor. Doktor eksikliğinden dolayı hastanelerde uzun kuyruklar oluşurken, randevu almakta zorlanan vatandaşlar bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Bingöl’de yaşanan doktor sıkıntısı vatandaşın öncelikli sorunları arasında yer alıyor. Vatandaşın gündemindeki bu sorun kentteki basın mensupları ve siyasi parti temsilcilerince dilendirilse de yetkililerce çözüm odaklı atılan adımlardan bir sonuç alınamadı.

HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, geçtiğimiz günlerde sağlık alanında yaşanan sıkıntıları Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Ramazan Gengörü ile görüşmüş, görüşme sonrası yaptığı açıklamada hastane yönetiminin yaşanan sıkıntıları giderme konusunda ciddi bir çaba içerisinde olduklarını belirtmişti.

ALPAYA’DAN ÜST MAKAMLARA ÇAĞRI

Alpaya, Başhekim Gengörü ile yaptığı görüşme sonrası, “Bazı branşlardaki doktor eksikliklerini hem de hasta randevu sistemindeki aksamalardan doğan mağduriyetleri ilgili makama sunmuş olduk. Kendilerinin de bu konuda da ciddi bir çaba içinde bulunduğunu gördük. Fakat dediğimiz gibi hastane yönetiminin bir gayret ve çabası var, lakin daha üst makamlarda bulunan yetkililere ve ilimizin milletvekillerine buradan çağrıda bulunmak istiyoruz. İlimiz için umuyoruz ki bu eksiklikler ve yaşanan mağduriyetler biran önce çözüme kavuşur.” İfadelerini kullanmıştı.

İLÇELERDE DE AYNI SORUN

Bingöl’de yaşanan doktor sıkıntısı sadece Bingöl Devlet Hastanesi ile sınırlı değil, ilçe hastanelerinde de aynı sorun yaşanıyor. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karlıova ve Solhan ilçelerinde yaşanan doktor sıkıntısını geçtiğimiz ay soru önergesiyle TBMM gündemine taşımıştı. Aydemir, önergesinde şu ifadelere yer vermişti:

“Yaklaşık 30 Bin Nüfuslu Bingöl-Karlıova İlçesi ve yaklaşık 34 Bin Nüfuslu Bingöl-Solhan İlçesi Devlet Hastanelerinde ki yetersizlik yurttaşlarımızı fazlasıyla mağdur etmektedir. Karlıova Devlet Hastanesi’nin ilçeye uzak bir yerde yapılmasının nedenleri henüz algılanamamışken hastane içerisinde ki doktor yetersizliği de farklı bir mağduriyet yaratmaktadır. Yine aynı durumdan mustarip Solhan İlçesi de doktor yetersizliğinden kaynaklı mağduriyetler yaşamaktadır. Hastanelerin yapı olarak bir hizmet teşkil etmediği, hizmet için gerekli ekipmanların yanında doktor kadrolarının da oluşması gerektiği hepimizin malumu. Bu konuda kalabalık nüfusa sahip ve şehir merkezine uzak olan iki ilçemiz de Bakanlığınız tarafından atılacak adımları beklemektedirler.”

BİR TEK BİNGÖLLÜ SİYASİLERİN GÜNDEMİNDE DEĞİL

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ise geçtiğimiz yıl Bingöl’e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası, Bingöl’de yaşanan doktor sıkıntısını verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşımıştı. Tutdere önergesinde, vatandaşların tedavi olmak maksadıyla il dışına gitmek zorunda kaldıklarını vurgulayarak önergesinde, “Salgın süreci, maddi imkânsızlıklar ve benzer diğer olumsuzluklar göz önünde bulundurulduğunda il dışına tedavi için gitmek hem büyük risk arz etmekte hem de maddi olanaksızlıklar nedeniyle gerçekleşememektedir. Bu durum vatandaşlarımızın mağduriyetlerine neden olmaktadır. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için öncelikle uzman doktor bulunmayan aktif bölümlere uzman doktor atanması, bahsedilen diğer bölümlerin de ivedilikle açılarak uzman doktor atamalarının gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir.” ifadelerine yer vermişti. (HABER MERKEZİ)