30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100'üncü yıldönümü nedeniyle Bingöl'de Hükumet Konağı önünde tören düzenlendi. Törene Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, jandarma, emniyet personeli, gazi ve şehit aileleriyle vatandaşlar katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasının ardından, Atatürk Anıtı'na valilik ve Bingöl Belediyesi tarafından çelenk sunuldu. İstiklal Marşının okunup, saygı duruşunda bulunulmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilen törenin ardından Valilik Makamında, düzenlenen Tebrikat Töreninde Vali Kadir Ekinci, beraberinde 49. Komando Tugay Komutan V. P. Alb. Necdet Durak ve Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan ile birlikte tebrikleri kabul etti.

Vali Kadir Ekinci’nin, yayımladığı 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Tarihi zaferlerle dolu aziz milletimizin ve şanlı ordumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı büyük zaferin 100. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, 26 Ağustos'ta başlayan ve 30 Ağustos 1922'de tarihe altın harflerle yazılmış eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile vatan topraklarımız kurtarılmış, milletimiz, bağımsızlık ve hürriyet içinde yaşama onuruna kavuşmuştur.

Milletimiz bu zaferle, milli hâkimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, dünyanın tüm mazlum halklarına örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar tarih sahnesinde bir özne olarak var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, manevi değerler etrafında kenetlenişinin, güçlü birlik ve beraberliğin de unutulmaz sembolüdür.

Bu zafer, Anadolu’daki bütün yokluklara, imkânsızlıklara rağmen yüreği hakikat sevgisi ve sarsılmaz imanla dolu ordumuzun, milletiyle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde edilen büyük bir zaferdir.

Tarih boyunca gücünü, birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin sahip olduğu mukaddes değerler etrafında oluşturduğu bu birlik anlayışı ve Büyük Taarruz ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılaşacağımız badireleri aşmamızda en büyük güvencemiz olacaktır.

Bu vesileyle, İstiklal Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Bingöllü hemşerilerimin ‘30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_